“Толибон” соқол қўймаган 280 дан ортиқ полициячини ишдан олди
“Толибон” ҳаракати 2023 йилда соқол ўстириш буйруғига бўйсунмаган ва шу билан ислом қонунларига риоя этмаган 280 дан ортиқ полициячини ишдан бўшатди. Бу ҳақда Reuters хабар берди.
Афғонистон идорасининг йиллик ҳисоботига кўра, ислом қонунлари ва афғон анъаналарига риоя этмаган 13 мингдан ортиқ киши “ахлоқсиз ҳаракатлар” учун ҳибсга олинган, уларнинг ярмидан кўпи жавобгарликка тортилган. Бундан ташқари, 21 минг 328 та мусиқа асбоби йўқ қилиниб, маҳаллий бозорларда сотилган “ахлоқсиз ва номақбул” фильмлар савдосига чек қўйилган.
Таъкидланишича, ҳисоботда аёлларнинг исломий кийиниш қоидаларини бузгани ва эркакларнинг ҳамроҳлигисиз кўчага чиққани учун ҳибсга олинганини кўрсатувчи маълумотлар акс этмаган.

“The Taliban” movement dismissed more than 280 policemen in 2023 for not obeying the beard-growing order and thus not adhering to Islamic laws. Reuters reported this.
According to the annual report of the Afghan administration, more than 13,000 people were arrested for “immoral acts” for not adhering to Islamic laws and Afghan traditions, more than half of whom were held accountable. In addition, 21,328 musical instruments were destroyed, and a halt was put on the sale of “immoral and unacceptable” films in local markets.
It is noted that the report does not include information about women being arrested for violating Islamic dress codes and going out without the company of men.