Сирдарёда одам савдоси билан шуғулланган аёл қўлга олинди
Сирдарё вилоятида ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари уч нафар қўшнисини фоҳишалик учун хорижга сотмоқчи бўлган аёлни қўлга олди. Бу ҳақда Олий суд матбуот хизмати хабар берди.
Ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимлари аёлни уч нафар таниши билан чегара постида тўхтатган. У ўзи билан бирга бўлган аёллар унинг қўшнилари эканини, улар шунчаки, кузатиб қўйиш учун чиққанини айтан. Текширув давомида судланувчи жабрланувчиларнинг паспортларидан фойдаланган ҳолда электрон авиачипталар сотиб олгани маълум бўлган.
У 2024 йилнинг апрель ойида Россиядан Ўзбекистонга қайтиб, кам таъминланган қўшниларининг ишончига кирган ва уларни хорижда фоҳишалик билан шуғулланиб, яхшигина пул топиш мумкинлигига ишонтирган.
Судланувчи жабрланувчиларнинг ўзлари бу таклифга рози бўлганини айтиб, жазосини енгиллаштиришни сўраган. Унга нисбатан жиноят иши қўзғатилиб, 3 йил 6 ой қамоқ жазоси тайинланди.

In the Syrdarya region, law enforcement officers arrested a woman who attempted to sell three of her neighbors abroad for prostitution. The Supreme Court's press service reported this.
Law enforcement officers stopped the woman at a border post with three of her acquaintances. She claimed that the women with her were her neighbors and that they had simply gone out to see her off. During the investigation, it was revealed that the accused had purchased electronic plane tickets using the victims' passports.
In April 2024, after returning to Uzbekistan from Russia, she gained the trust of her financially disadvantaged neighbors and convinced them that they could earn a substantial amount of money by engaging in prostitution abroad.
The accused stated that the victims had agreed to the proposal, asking for a reduction in her sentence. A criminal case was initiated against her, resulting in a sentence of 3 years and 6 months of imprisonment.