Бухорода ўқитувчиларни “Ташаббусли бюджет” учун овоз йиғишга мажбурлаган мактаб директори жаримага тортилди
Унга нисбатан БҲМ 100 баравари — 34 млн сўм миқдорида маъмурий жарима қўлланилди.
'Бухорода ўқитувчиларни “Ташаббусли бюджет” учун овоз йиғишга мажбурлаган мактаб директори жаримага тортилди'ning rasmi
Бухоро вилоятининг Ромитан туманида ўқитувчиларни “Ташаббусли бюджет” лойиҳасига овоз йиғишга мажбурлаган мактаб директори 34 млн сўм жаримага тортилди. Бу ҳақда Одам савдосига қарши курашиш ва муносиб меҳнат масалалари бўйича миллий комиссия хабар берди.
Маълум қинишича, комиссия ташаббуси билан ижтимоий тармоқларда “Ташаббусли бюджет” учун айрим соҳа вакилларининг овоз йиғиш ишларига жалб қилинганлиги ҳолатлари атрофлича ўрганилди.
Давлат меҳнат инспекцияси томонидан олиб борилган ўрганиш натижалари бўйича Бухоро вилояти Ромитан тумани 18-сонли умумий ўрта таълим мактаби директори томонидан мактаб ўқитувчиларини лавозим йўриқномасига кирмайдиган “Ташаббусли бюджет” лойиҳасига овоз йиғишга мажбуран жалб қилганлиги аниқланди.
“Миллий комиссия барча масъулларни, шунингдек, иш берувчиларни, ҳудуд раҳбарларини ходимларнинг конституциявий ҳуқуқларини таъминлашга чақиради”, дейилади хабарда.

The school director in Romitan district of Bukhara region who forced teachers to collect votes for the "Initiative Budget" project was fined 34 million UZS. The National Commission on Fighting Human Trafficking and Ensuring Decent Labor reported this.
It appears that, upon the initiative of the commission, cases where representatives of certain fields were involved in vote collection for the "Initiative Budget" were thoroughly examined on social media.
The investigation conducted by the State Labor Inspection revealed that the director of the 18th general secondary school in Romitan district of Bukhara region had forcibly involved school teachers in collecting votes for the "Initiative Budget" project, which was beyond their job responsibilities.
A administrative fine of 34 million UZS, equivalent to 100 times the base calculation amount, was imposed on him.
The National Commission calls on all responsible parties, as well as employers and regional leaders, to ensure the constitutional rights of employees," the report states.