Марказий банк асосий ставкани ўзгаришсиз 13,5% даражасида қолдирди
Марказий банк бошқаруви томонидан ўтказилган йиғилишида асосий ставкани ўзгаришсиз қолдириш тўғрисида қарор қабул қилди.
'Марказий банк асосий ставкани ўзгаришсиз 13,5% даражасида қолдирди'ning rasmi
Банк маълумотларига кўра, инфляция август ойида 10,5% ни ташкил этди ва йил якунига қадар прогноз кўрсаткичларга қадар пасайиши кутилмоқда. Шу билан бирга, жорий йилда саноат ишлаб чиқариш, қурилиш ва хизматлар соҳасида иқтисодий ўсиш кузатилди, бу эса ялпи талаб ва таклиф ўртасидаги мувозанатга ижобий таъсир кўрсатди.
Марказий банк ўрта муддатли даврда инфляциянинг 5% таргетига эришиш мақсадида қатъий пул-кредит сиёсатини давом эттиришни режалаштирмоқда. Асосий ставкани кўриб чиқиш бўйича навбатдаги йиғилиш 2024 йилнинг 24 октябрига белгиланган.

The Central Bank kept the key rate unchanged at 13.5%.
In the meeting held by the Central Bank's management, a decision was made to keep the key rate unchanged.
Image of 'The Central Bank kept the key rate unchanged at 13.5%.'
According to bank data, inflation reached 10.5% in August and is expected to decrease by the end of the year to the forecasted indicators. At the same time, this year saw economic growth in industrial production, construction, and services sectors, which positively affected the balance between aggregate demand and supply.
The central bank plans to continue its strict monetary policy to achieve a 5% inflation target in the medium term. The next meeting to review the key rate is scheduled for October 24, 2024.