Самарқандда очиқ маълумотларни сир тутган 3 та ҳокимликка чора кўрилди
Коррупцияга қарши курашиш агентлиги томонидан Самарқанд вилоятининг барча туман ва шаҳарларида очиқ маълумотларни эълон қилиб борилиши таҳлил қилинди. Бу ҳақида агентлик Матбуот хизмати хабар бермоқда.
Жомбой ва Пастдарғом тумани ҳамда Самарқанд шаҳар ҳокимликларининг бу борадаги фаолияти жойига чиққан ҳолда ўрганилган.
Очиқ маълумотлар сифатида жойлаштирилиши керак бўлган рўйхатга асосан туман ҳокимликларига 12 турдаги маълумотларни даврий равишда очиқ эълон қилиб бориш мажбурияти юклатилган.
Ўрганиш натижаларига кўра, юқорида қайд этилган 3 та ҳокимлик томонидан эълон қилиниши лозим бўлган 36 та мажбуриятнинг бирортаси бажарилмаганлиги, белгиланган маълумотлар очиқланмагани аниқланди.
Юқоридагиларга кўра, ўрганиш ўтказилган ҳокимликлар бўйича камчиликларни бартараф қилиш ва қонунбузилишларини содир этган масъул ходимларни жавобгарликка тортиш масаласини кўриб чиқиш юзасидан 2 та тақдимнома киритилди ва 1 нафар мансабдор шахс маъмурий жавобгарликка тортилди.
Ўрганиш даврида Жомбой тумани ҳамда Самарқанд шаҳар ҳокимликлари фаолиятида аниқланган камчиликлар бартараф этилиши таъминланди.
Шунингдек, Каттақўрғон шаҳри, Оқдарё, Самарқанд, Тайлоқ, Қўшработ туман ҳокимликларининг расмий веб-сайтлари ишчи ҳолатда эмаслиги, Ургут туман ҳокимлиги томонидан фақатгина 3 турдаги маълумотлар очиқланганлиги, Булунғур, Иштихон, Нуробод, Паяриқ, Пахтачи туман ҳокимликлари томонидан очиқ маълумотлар умуман жойлаштирилмаганлиги маълум бўлди.
Нарпай туман ҳокимлиги сайтида умуман очиқ маълумотлар саҳифаси ташкил этилмаган.
Очиқликни таъминлаш соҳасида йўл қўйилган камчиликларни  бартараф этиш тўғрисида вилоят ҳокимлигига тақдимнома киритилган.

In Samarkand, measures were taken against 3 administrations that kept open data confidential.
Image of 'In Samarkand, measures were taken against 3 administrations that kept open data confidential.'
The Agency for Fighting Corruption has analyzed the publication of open data in all districts and cities of the Samarkand region. This was reported by the Press Service of the agency.
The activities of the Jombay and Pastdargom district administrations, as well as the Samarkand city administration, have been examined on-site.
Based on the list of information that should be made public as open data, district administrations are obliged to periodically publish 12 types of information.
According to the results of the study, it was discovered that none of the 36 obligations required to be announced by the above-mentioned 3 administrations were fulfilled, and the designated information was not made public.
Consequently, two proposals were submitted to address the deficiencies and consider the accountability of responsible employees who committed violations in the audited administrations, and one official was held administratively responsible.
During the investigation, the deficiencies identified in the activities of the Jombay district and Samarkand city administrations were addressed.
Additionally, it was found that the official websites of Kattaqurghon city, Okdarya, Samarkand, Tayloq, Qushrabot district administrations were not functioning, Urgut district administration had only disclosed 3 types of information, and the district administrations of Bulungur, Ishtikhon, Nurobod, Payariq, Pakhtachi had not published any open data at all.
The Narpay district administration's website does not have an open data page at all.
A proposal has been submitted to the regional administration to address the shortcomings in ensuring transparency.