Урганч давлат университети 29,7 млрд сўмлик давлат харидларида қонун бузилишига йўл қўйган
'Урганч давлат университети 29,7 млрд сўмлик давлат харидларида қонун бузилишига йўл қўйган'ning rasmi
Ўрганишлар давомида университет томонидан Хоразм вилояти қурилишда танлов савдоларини ташкил этиш консалтинг марказига юборилган анкетада “7 қаватли, 600 ўринли талабалар турар жойи биноси қурилиши” объектини соҳавий мансублиги ва хавф-хатар тоифаси II-тоифа қилиб белгиланганлиги маълум бўлди.
Вазирлар Маҳкамасининг 20.08.2020 йилдаги  496-сонли қарорига асосан, 9 қаватгача бўлган Олий таълим муассасалари III-тоифа сифатида “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизимига жойлаштирилиши лозимлиги қайд қилинган.
Аммо Урганч давлат университети томонидан III-тоифа сифатида “Шаффоф қурилиш” миллий ахборот тизимига жойлаштирилиши лозим бўлган объектни II-тоифа қилиб белгилаши натижасида бошқа вилоятдаги қурилиш ташкилотларининг тендерда иштирок этиши чекланган.
Юқоридагиларга асосан, ҳудудий бошқарма Махсус комиссияси томонидан Урганч давлат университетига нисбатан “Рақобат тўғрисида”ги Қонуннинг 29-моддаси талаблари бузилиши юзасидан белгиланган тартибда иш қўзғатилиб, натижаси юзасидан буюртмачи ташкилот мансабдор шахсига нисбатан маъмурий жавобгарлик белгилаш юзасидан тегишли суд органига маълумотлар юборилди.
Шунингдек, қонунбузилиш ҳолатини бартараф этиш ва келгусида йўл қўймаслик юзасидан кўрсатма берилди.

Urgench State University has committed violations of the law in state purchases amounting to 29.7 billion som.
It is planned to construct a 7-story dormitory building with 600 beds with this amount of money.
Image of 'Urgench State University has committed violations of the law in state purchases amounting to 29.7 billion som.'
During the audits, it was revealed in the questionnaire sent by the university to the Construction Tender Organization Consulting Center of Khorezm region that the construction object “7-story, 600-bed student dormitory building” was classified as category II in terms of its sectoral affiliation and risk category.
Based on the decision No. 496 dated 20.08.2020 by the Cabinet of Ministers, higher education institutions up to 9 floors must be registered in the “Transparent Construction” national information system as category III.
However, the designation of the object, which should have been registered in the “Transparent Construction” national information system as category III by the Urgench State University, as category II resulted in the limitation of the participation of construction organizations from other regions in the tender.
Consequently, based on the above, the Regional Department's Special Commission initiated proceedings against Urgench State University for violations of the requirements of Article 29 of the “Competition Law”, and information was sent to the relevant judicial authority regarding imposing administrative liability on the responsible official of the client organization.
Furthermore, instructions were given to remedy the violation and prevent such occurrences in the future.