Россияда мигрантлар рус тилидан оғзаки имтиҳон топшириши мумкин
Меҳнат муҳожирлари учун рус тили имтиҳонига оғзаки қисмни қўшиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватламоқда.
'Россияда мигрантлар рус тилидан оғзаки имтиҳон топшириши мумкин'ning rasmi
Россия Илм-фан вазирлиги муҳожирлар учун рус тили имтиҳонига оғзаки қисмни киритиш таклифини қўллаб-қувватлади. Бу ҳақда вазир ўринбосари Константин Могилевскийга таяниб, “ТАСС” хабар берди.
“Россия Таълим ва илм-фан вазирлиги меҳнат муҳожирлари учун рус тили имтиҳонига оғзаки қисмни қўшиш бўйича таклифларни қўллаб-қувватламоқда. Шу билан бирга, ушбу таклифларни амалга ошириш учун Имтиҳон ўтказиш тўғрисидаги низомга тегишли ўзгартиришлар киритиш зарур”, дейди вазир ўринбосари.
Россияда 2014 йилдан бошлаб меҳнат муҳожирлари ишчи патенти, яшаш гувоҳномаси ва фуқароликни олиш учун рус тили, қонунчилик асослари ва мамлакат тарихи бўйича имтиҳон топшириши керак.
2024 йил июль ойида Илм-фан вазирлиги январь ойидан бери имтиҳон топширмаган муҳожирлар улуши 10 баробарга ошгани ҳақида хабар берганди.
Охирги 10 йил ичида Россияда меҳнат муҳожирлари сони икки баравар камайди. Хусусан, 2012-2014 йилларда мамлакатда бир вақтнинг ўзида 7 миллионгача чет элликлар ишлаган бўлса, 2022-2023 йилларда уларнинг сони 3-3,5 миллиондан ошмаган.

In Russia, migrants can take an oral exam in the Russian language.
The Ministry of Science and Higher Education of Russia supports the proposal to include an oral part in the Russian language exam for migrants. This was reported by referring to the Deputy Minister Konstantin Mogilevsky,TASS reported.
“The Ministry of Education and Science of Russia supports the proposals to add an oral part to the examination in the Russian language for labor migrants. At the same time, it is necessary to introduce relevant amendments to the Regulations on the Conduct of the Examination to implement these proposals,” says the deputy minister.
Since 2014, labor migrants in Russia are required to pass an exam in the Russian language, legal framework, and history of the country to obtain a work patent, residence permit, and citizenship.
In July 2024, the Ministry of Science and Higher Education reported that the share of migrants who have not taken the exam since January has increased tenfold.
In the last ten years, the number of labor migrants in Russia has halved. Specifically, while up to 7 million foreigners worked in the country simultaneously between 2012-2014, their number did not exceed 3-3.5 million in 2022-2023.