Туризм қўмитасига қўшимча вазифалар юклатилди
“Ўзбекистон Республикасида тиббий ва соғломлаштириш туризмини янада ривожлантириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Президент Қарорига кўра, Халқаро қўшма комиссиядан (Joint Commission International) аккредитациядан ўтган дастлабки 30 та хусусий тиббиёт муассасасининг аккредитациядан ўтиш харажатларининг 50 фоизи қоплаб берилади.
Туризм қўмитасига қуйидаги қўшимча вазифалар юклатилди:
Ўзбекистоннинг чегара божхона постлари ҳудудида хорижий фуқаролар учун республикадаги тиббиёт, соғломлаштириш муассасалари имкониятлари тўғрисида тарғибот кампанияларини ташкил қилиш;
• давлат тили ва хорижий тилларда тиббиёт ҳамда соғломлаштириш муассасаларининг ягона реестрини шакллантириш ва уни доимий равишда янгилаб бориш;
• тоифали (юлдузли) меҳмонхоналар типидаги санаторийларни сертификатлаштирилишини ташкил қилиш;
• махсус тиббий ва соғломлаштириш туризми йўналишлари (маршрутлари)ни ишлаб чиқиш.
2025 йил 1 мартгача қуйидагилар ишга туширилади:
• тиббиёт муассасалари, санаторийлар ва тиббий туризм йўналишида хизмат кўрсатувчи туроператорларнинг хизматлари сифати баҳолаб борилишини назарда тутувчи рейтингни шакллантириш учун электрон платформа;

Additional responsibilities were assigned to the Tourism Committee.
“On additional measures to further develop medical and wellness tourism in the Republic of Uzbekistan” according to the President's Decree, 50 percent of accreditation costs for the first 30 private medical institutions that have passed accreditation from the Joint Commission International (JCI) will be covered.
The following additional tasks were assigned to the Tourism Committee:
Organizing promotional campaigns about the capabilities of medical and wellness institutions in the Republic for foreign citizens in the territory of Uzbekistan's border customs posts;
• forming and constantly updating a unified register of medical and wellness institutions in the state language and foreign languages;
• organizing the certification of sanatoriums of the categorized (star-rated) hotel type;
• developing special medical and wellness tourism directions (routes).
By March 1, 2025, the following will be launched:
• an electronic platform for rating the quality of services of medical institutions, sanatoriums, and tour operators serving the medical tourism direction;
• a unified register of medical and wellness institutions in the state language and foreign languages.
Image of 'In Kashkadarya, a man and his 3 children died from carbon monoxide poisoning.'
In Kashkadarya, a man and his 3 children died from carbon monoxide poisoning.
Image of 'A "Cobalt" carrying a trailer full of pyrotechnics was detained in Tashkent.'
A "Cobalt" carrying a trailer full of pyrotechnics was detained in Tashkent.
Image of 'In Tonga, one of the households in Tashkent burned down.'
In Tonga, one of the households in Tashkent burned down.
Image of 'Those who have debts for garbage disposal will not be able to pay for electricity if they do not pay even after being warned.'
Those who have debts for garbage disposal will not be able to pay for electricity if they do not pay even after being warned.