Самарқандда юк машинаси бир қанча енгил автомашиналарни суриб кетди
Ижтимоий тармоқларда Самарқандда юк машинаси енгил автомашиналарни ортидан суриб кетгани акс этган видеолар тарқалди.
Вилоят ИИБ хабарига кўра, ҳолат 2024 йил 1 октябр куни соат 18:15 лар атрофида Самарқанд шаҳар ҳудудидан ўтувчи М-37А автомобил йўлининг 42 км.да содир бўлган.
Юк транспорт воситаси ҳаракатланиб келаётиб тормоз қисмида носозлик юзага келганлиги сабаб, ўзи билан бир йўналишда ҳаракатланиб келаётган еттита енгил транспорт воситаларининг ортидан келиб урилиши оқибатида ЙТҲ содир бўлган.
Оқибатда тан жароҳати олган ва вафот этганлар йўқ.
Ҳолат юзасидан Самарқанд шаҳри бўйича ИИО ФМБ ЖХХ ЙҲХБ томонидан дастлабки суриштирув ишлари олиб борилмоқда.

The truck's brakes were defective.
In social networks, videos have spread showing a truck dragging light vehicles behind it in Samarkand.
According to the regional Department of Internal Affairs, the incident occurred around 18:15 on October 1, 2024, on the 42 km of the M-37A highway passing through the territory of Samarkand city.
The freight vehicle, while moving, experienced a malfunction in the brake system, consequently colliding with seven light vehicles moving in the same direction, resulting in a traffic accident.
As a result, there were no injuries or fatalities.
Preliminary investigations are being conducted by the Traffic Safety Department of the Ministry of Internal Affairs for the city of Samarkand.
Society Today 17:35
Image of 'What happened to the macaque that escaped from its mother in Japan?'
What happened to the macaque that escaped from its mother in Japan?
His influential images spread widely on social networks.
Image of 'Russia's President interpreted the plane as a "US military board".'
Russia's President interpreted the plane as a "US military board".
Some Russian Telegram channels and major media outlets reported that an "unidentified Boeing 787" that flew from the United States entered Russian airspace.