Қашқадарёда электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиб келган тиббиёт муассасаси аниқланди
Қашқадарёда электр энергиясидан ноқонуний фойдаланиб, 2 млрд сўмдан ортиқ зарар етказган тиббиёт муассасаси аниқланди. Бу ҳақда “Ўзэнергоинспексия” хабар берди.
Қайд этилишича, Қашқадарё вилоятининг Қарши шаҳрида жойлашган Республика ихтисослаштирилган Она ва бола саломатлиги маркази Қашқадарё вилояти филиалида 4 дона чиллер совутиш тизимини (қуввати 612.6 кВт) электр тармоқларига тўғридан-тўғри уланганлиги маълум бўлди.
Мазкур қоидабузарлик оқибатида дастлабки ҳисоб-китобларга кўра, электр таъминоти корхонаси манфаатига 2 млрд 182 млн сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланганлиги аниқланган.
"Ушбу ҳолат юзасидан тегишли ҳужжатлар расмийлаштирилиб, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга юборилди",- дейилади хабарда.

In Kashkadarya, a medical institution that illegally used electricity and caused more than 2 billion som in damages was identified. This was reported by “Uzenergoinspektsiya” here.
It is noted, at the Kashkadarya Regional branch of the Republic Specialized Center of Mother and Child Health located in the city of Karshi, it was discovered that 4 chiller cooling systems (with a capacity of 612.6 kW) were directly connected to the electric networks.
As a result of this violation, preliminary calculations revealed that the electricity supply company was illegally utilized for electricity worth 2 billion 182 million som.
"Relevant documents have been formalized regarding this case and sent to law enforcement agencies," the report states.