Тошкентда инсон тана аъзолари савдоси билан шуғулланмоқчи бўлган талаба ушланди
У инсон буйрагини 38 минг, жигарини 43 мингга сотиб олишини айтиб, фуқаролардан олдиндан пул талаб қилган.
'Тошкентда инсон тана аъзолари савдоси билан шуғулланмоқчи бўлган талаба ушланди'ning rasmi
Тошкентдаги университетларнинг бирида таҳсил олувчи 21 ёшли йигит ижтимоий тармоқларда эълон жойлаб, фуқароларнинг буйрак, жигар ҳамда суяк илигини сотишда ёрдам беришини маълум қилган. Кунларнинг бирида мурожаатчилардан бирининг буйрагига харидор борлигини, бунинг учун у операцияга Германияга бориши кераклигини айтиб, харажатлар учун 350 доллар олган пайтда қўлга олинди. Бу ҳақда Жиноят ишлари бўйича Шайхонтоҳур туман суди мажлисларидан бирида маълум қилинди.
Талаба эълонини ўқиган мурожаатчи битта буйрагини сотмоқчилигини айтган. Талаба йигит бунинг учун донорга 38 минг доллар тўланишини билдириб, буйрак кўчириб ўтказиш операцияси Германияда бўлишини, сафар олдидан 350 доллар тўлаши кераклигини айтган. Талаба ушбу пулни олган вақтида тезкор тадбирда ушланган.
Суд ҳукмида ёзилишича, талаба ўз эълонида инсон буйрагини 38 минг долларга, жигарини 43 минг ҳамда суяк илигини 23 минг долларга олишини билдирган.
Талаба 2024 йил 26 апрель куни Шайхонтоҳур тумани ҳудудида фуқародан келишилган пулни олган вақтида ҳуқуқни муҳоқаза қилувчи идоралар ходимлари томонидан ушланган. Унга қамоқ эҳтиёт чораси қўлланган.
Инсон тана аъзоларига харидор талаба судда бу ишни пулга муҳтож бўлиб қолгани сабаб қилганини, аслида Германияда ҳеч қандай танишлари йўқлигини, 350 долларни эҳтиёжига ишлатиб, кейин қайтариб бермоқчи бўлганини билдирган. Шунингдек, у акаси, синглиси ва ўзи талаба эканини, барчаси контракт асосида ўқишларини айтиб, суддан ўзига енгиллик беришни сўраган.
Суд ҳукми билан талаба Жиноят кодекси 25- (жиноятга тайёргарлик кўриш ва жиноят содир этишга суиқасд қилиш), 133-1-моддаси 1-қисмида (инсон аъзоларининг ва (ёки) тўқималарининг олди-сотдиси) назарда тутилган жиноятни содир қилишда айбли деб топилган. Унга 3 йил озодликни чеклаш жазоси тайинланган.

A student who intended to deal in the trade of human organs was apprehended in Tashkent.
The individual claimed that one could purchase a kidney for 38,000 and a liver for 43,000, demanding payment in advance from citizens.
Image of 'A student who intended to deal in the trade of human organs was apprehended in Tashkent.'
A 21-year-old man studying at one of the universities in Tashkent announced on social networks that he could help citizens sell their kidneys, liver, and bone marrow. He was arrested when accepting $350 for expenses after informing one of the applicants that there was a buyer for his kidney, requiring him to go to Germany for the operation. This was disclosed in one of the sessions of the Shaykhontohur district court handling criminal cases.
A respondent who read the student's announcement stated his willingness to sell one of his kidneys. The student then informed the donor that he would be paid $38,000 for the kidney, that the transplant operation would take place in Germany, and that he needed to pay $350 before the trip. The student was arrested during a rapid operation when he received this money.
According to the court verdict, the student in his announcement mentioned buying a human kidney for $38,000, liver for $43,000 and bone marrow for $23,000 .
The student was arrested by the law enforcement officers on April 26, 2024, in the Shaykhontohur district when receiving the agreed amount from a citizen. Pretrial detention was applied as a precautionary measure against him.
In court, the student justified his actions by stating he was in need of money. He confessed that he didn't have any contacts in Germany, intended to use the $350 for personal needs, and planned to return it afterwards. He also mentioned that he, his brother, and sister were students and all of them were studying on a contract basis, requesting the court for leniency.
By the verdict of the court, the student was found guilty of committing the crime provided for by Article 25- (preparation for a crime and attempted crime), and part 1 of Article 133-1 (trafficking in human organs and (or) tissues) of the Criminal Code. He was sentenced to 3 years of restricted freedom.