Сергелидаги даҳшатли портлаш айбдорларига ҳукм ўқилди
2023 йилнинг 28 сентябрь куни тунда Тошкент шаҳрининг Сергели туманидаги “Қурувчилар” даҳасида Inter Logistics МЧЖга қарашли омборхонада кучли портлаш ва ёнғин содир бўлганди.
'Сергелидаги даҳшатли портлаш айбдорларига ҳукм ўқилди'ning rasmi
16 ёшли ўсмирнинг ўлимига сабаб бўлган, 163 нафар одам жароҳатланган Сергелидаги портлаш бўйича суд иши якунланди ва судланувчиларга ҳукм ўқилди. Бу ҳақда Зокиржон Қўзибоев - Тошкент шаҳар суди матбуот котиби darakchi.uz'га хабар берди.
Бугун, 11 октябрь куни жиноят ишлари бўйича Миробод туман суди биносида бўлиб ўтган суд мажлисида тўрт нафар судланувчи С.Ф., А.Ф., Б.С. ва Н.К. Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 259-моддаси (Ёнғин хавфсизлиги қоидаларини бузиш) 2-қисми “а” ва “б” бандлари билан айбли деб топилди ва уларга шу модда билан икки йил раҳбарлик ва ёнғин хавсизлиги юклатилган вазифаларда ишлаш ҳуқуқидан маҳрум этилиб, 5 йил муддатга  озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланди. Тайинланган жазо манзил колонияда ўтаттирилиши белгиланди ва жазо муддати 2023 йил 29 сентябрдан бошлаб ҳисобланиши айтилди. Уларга нисбатан қўлланилган “қамоққа олиш” тарзидаги эҳтиёт чораси аслича қолдирилди.
Шунингдек, фуқаровий даъвогарлар ва жиноят ишида жабрланувчилар деб эътироф этилган “S.S.” МЧЖ, “A-O” МЧЖ, “A.S.” МЧЖларнинг судга киритган даъво аризалари қаноатлантирилди.
Суд ҳужжатида жабрланувчи ва фуқаровий даъвогарларга судланувчи С.Ф., А.Ф., Б.С., Н.К., ва фуқаровий жавобгарлар “Interlogistics” МЧЖ ҚК, “Polychem” МЧЖ солидар тартибда ундирилиши белгиланган.
Ҳукм устидан апелляция шикояти ва протестлари ҳукм эълон қилинган кундан эътиборан ўн сутка ичида, судланувчи ва жабрланувчи томонидан эса уларга ҳукмнинг кўчирма нусхаси топширилган кундан эътиборан шу муддат ичида ҳукм чиқарган суд орқали Тошкент шаҳар судига, ҳукм қонуний кучга киргандан сўнг эса, кассация тартибида берилиши мумкинлиги билдирилди.
Сергелидаги портлаш ҳақида
Ўтган йилнинг 28 сентябрь куни тунда Тошкент шаҳри Сергели туманидаги "Қурувчилар" даҳасида "Inter Logistics" МЧЖга қарашли омборхонада кучли портлаш содир бўлди. Оқибатда ҳудуддаги 26 та кўп қаватли уйнинг 592 та хонадони ҳамда 8 та хизмат кўрсатиш шохобчаси, 1 та мактаб ва 2 та МТТ биноларининг фасад қисми ҳамда дераза-ромларига зарар этди.
Шунингдек, портлашда 163 нафар фуқаро  жабрланди ва ҳодиса оқибатида 2006 йилда туғилган бир нафар ўсмир воқеа жойида вафот этди.
Фавқулодда ҳолат оқибатларини бартараф этишга Миллий гвардия отрядлари жалб этилди ва воқеа жойига Тошкент шаҳар ҳокими Шавкат Умурзоқов ва Бош вазир Абдулла Арипов етиб бориб, ҳолатни назоратга олди. Шаҳар ҳокимининг маълум қилишича, етказилган моддий зарар қоплаб берилади.
Омборхонада содир бўлган портлашдан сўнг Ҳукумат қарори билан  4 киши қамоққа олинди. Маълум қилинишича, ҳолат юзасидан Ички ишлар вазирлиги Тергов департаменти томонидан Жиноят кодексининг 259-моддаси 2-қисми “а” ва “б” бандлари билан жиноят иши қўзғатилган.

The perpetrators of the horrific explosion in Sergeli were sentenced.
The court case regarding the explosion in Sergeli, which resulted in the death of a 16-year-old teenager and injured 163 people, has concluded, and the verdict has been announced. This was reported by Zokirjon Qo‘ziboyev - press secretary of Tashkent city court to darakchi.uz.
During the court session held today, on October 11, in the building of Mirabad district court for criminal cases, four defendants S.F., A.F., B.S., and N.K. were found guilty under Article 259 (Violation of fire safety regulations) parts 2 "a" and "b" of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan and were sentenced to deprivation of the right to hold positions related to fire safety duties for two years, and to five years of imprisonment. The sentence will be served in a penal colony, and the term of the sentence is counted from September 29, 2023. The "arrest" as a preventive measure applied to them remains unchanged.
Moreover, the claims filed by the civil plaintiffs and recognized victims "S.S." LLC, "A-O" LLC, "A.S." LLC were satisfied by the court.
The court document stipulated that the defendants S.F., A.F., B.S., N.K., and civil defendants "Interlogistics" LLC, "Polychem" LLC are jointly liable to compensate the plaintiffs and recognized victims.
Appeals against the verdict and protests can be filed within ten days from the date the verdict is announced, or within the same period through the court that issued the verdict to Tashkent city court, after the verdict comes into legal force, then, in the cassation order.
The explosion in Sergeli
On the night of September 28 last year, a powerful explosion occurred in the warehouse belonging to "Inter Logistics" LLC in the "Builders" area of Tashkent city's Sergeli district. As a result, 592 apartments in 26 multi-story buildings, 8 service points, 1 school, and the facade and windows of 2 preschool educational institution buildings were damaged.
Furthermore, 163 citizens were injured in the explosion, and as a result, a teenager born in 2006 died on the spot.
The National Guard units were involved in eliminating the consequences of the emergency, and the mayor of Tashkent city, Shavkat Umurzoqov, and the Prime Minister Abdulla Aripov, arrived at the scene to control the situation. According to the city mayor, the material damage will be compensated.
After the explosion at the warehouse, 4 people were detained by a government decision. It has been reported that a criminal case was initiated by the Investigation Department of the Ministry of Internal Affairs under Article 259 parts 2 "a" and "b" of the Criminal Code.