Президент Янгийўлдаги “Тинчлик” кичик саноат зонасида бўлди
Мутасаддиларга корхона маҳсулотлари зарур бўлган тармоқлар билан кооперацияни ривожлантириш бўйича кўрсатмалар берилди.
'Президент Янгийўлдаги “Тинчлик” кичик саноат зонасида бўлди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев Тошкент вилоятига ташрифи чоғида Янгийўл туманидаги “Тинчлик” кичик саноат зонасида бўлиб, қатор корхоналар фаолияти билан танишди.
Ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, тадбиркорлик фаолияти учун қулай шарт-шароитлар яратиш ва аҳоли бандлигини таъминлашда бу каби мажмуаларнинг аҳамияти катта. Мазкур саноат зонаси тўрт йил олдин ўттиз олти гектар майдонда ташкил этилган эди. Муҳандислик инфратузилмаси, ички йўллар ва бинолар қурилиб, ишлаб чиқариш учун қулай шароит яратилди.
Бу ерга қурилиш материаллари, енгил саноат, озиқ-овқат тармоқларида ўн бешта лойиҳа жойлаштирилган. Шундан ўнтаси ишга туширилган. Уларда ўтган йили 295 миллиард сўмлик импорт ўрнини босувчи маҳсулотлар ишлаб чиқарилган. Жорий йил якунлари бўйича бу рақамни қарийб икки бараварга кўпайтириш мақсад қилинган. Ҳозирча бу корхоналарда 1 минг 500 дан ортиқ киши меҳнат қилмоқда. Барча лойиҳалар ишга тушса, бандлик яна ортади.
“Enter Steel” корхонасида металл конструкциялар, юқори босимга чидамли резервуарлар, юк кўтарувчи кранлар, бурғулаш ускуналари, пайвандлаш электродлари, металл эшик, электр қутилар ишлаб чиқариш йўлга қўйилган.
Ушбу лойиҳанинг қиймати 40 миллион доллар бўлиб, унга тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар йўналтирилган. Бу ерга Хитой, Япония, Россия, Туркия, Италия, Испания, Германия ва Нидерландия каби давлатлардан ускуналар келтирилган. Бу эса маҳсулотлар сифати ва иш унумдорлиги юқори бўлишига хизмат қилмоқда.
Корхонада жами 1 минг 500 кишини иш билан таъминлаш имкони бор. Зарур мутахассисларни тайёрлаш учун “Амалий мономарказ” ташкил этилган. Ўқув хоналари ва лабораториялар замонавий ускуналар билан жиҳозланди. Таълим дастури эса Тошкент давлат техника университети билан ҳамкорликда ишлаб чиқилган.
Давлатимиз раҳбари корхонанинг иш жараёнини кўздан кечирди, бу ерда тайёрланаётган маҳсулотлар кўргазмаси билан танишди.

The President was at the “Tinchlik” small industrial zone in Yangiyul.
Instructions were given to the responsible persons to develop cooperation with sectors that require the company's products.
Image of 'The President was at the “Tinchlik” small industrial zone in Yangiyul.'
President Shavkat Mirziyoyev, during his visit to the Tashkent region, visited the "Tinchlik" small industrial zone in the Yangiyul district and got acquainted with the activities of several enterprises.
The importance of such complexes is great in the social and economic development of regions, creating favorable conditions for entrepreneurial activity, and ensuring employment for the population. This industrial zone was established four years ago on an area of thirty-six hectares. Engineering infrastructure, internal roads, and buildings were constructed, creating favorable conditions for production.
Fifteen projects in the construction materials, light industry, and food sectors have been placed here. Ten of them have been launched. Last year, they produced goods worth 295 billion UZS, replacing imports. By the end of this year, the plan is to nearly double this figure. Currently, more than 1,500 people are working at these enterprises. Employment will further increase once all projects are operational.
At the "Enter Steel" enterprise, the production of metal structures, high-pressure resistant tanks, cargo cranes, drilling equipment, welding electrodes, metal doors, and electric boxes has been established.
The value of this project is 40 million dollars, directed entirely from foreign investments. Equipment has been brought in from countries such as China, Japan, Russia, Turkey, Italy, Spain, Germany, and the Netherlands. This serves to ensure high quality and productivity of the products.
The enterprise has the capacity to employ a total of 1,500 people. A "Practical Monocenter" has been established for training necessary specialists. Training rooms and laboratories are equipped with modern equipment. The training program was developed in collaboration with Tashkent State Technical University.
The country's leader inspected the work process of the enterprise and got acquainted with the exhibition of products being prepared here.
Instructions were given to the officials to develop cooperation with the sectors that need the enterprise's products.