“Юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқараётган маҳаллий корхоналаримизни қўллаб-қувватлаб, фаолиятини кенгайтиришига янада кўпроқ шароит яратишимиз керак“
Шавкат Мирзиёев “Enter Green Solar” корхонасида ишлаб чиқариш жараёни билан танишди.
'“Юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқараётган маҳаллий корхоналаримизни қўллаб-қувватлаб, фаолиятини кенгайтиришига янада кўпроқ шароит яратишимиз керак“'ning rasmi
Янгийўл туманидаги “Тинчлик” кичик саноат зонаси Тошкент вилояти иқтисодиётида ўзига хос ўринга эга. Бу ердаги корхоналарда маҳаллийлаштирилган, бозорбоп маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Аҳоли ва иқтисодиёт ўсиши билан энергия манбаларига талаб кўпаймоқда. Масалан, сўнгги тўрт йилда Тошкент вилоятида электр истеъмоли 20 фоиз ошган. Бу борадаги танқисликни қоплаш мақсадида умумий қиймати 1,5 миллиард доллар, қуввати 805 мегаваттдан ортиқ бўлган 5 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Бунда “яшил” энергетика манбаларига кенг ўрин берилган. “Тинчлик” кичик саноат зонасидаги “Enter Green Solar” корхонасида бунинг учун зарур қуёш панеллари ҳамда турли хил кабеллар ишлаб чиқарилади.
Давлатимиз раҳбари саноат зонасига ташрифи чоғида мазкур лойиҳа билан ҳам танишди.
– Бундай юқори технологик маҳсулотлар ишлаб чиқараётган маҳаллий корхоналаримизни қўллаб-қувватлаб, фаолиятини кенгайтиришига янада кўпроқ шароит яратишимиз керак, – деди Шавкат Мирзиёев.
Умумий қиймати 7 миллион доллар бўлган мазкур корхонага Италиянинг “Ecoprogetti” компанияси ускуналари ўрнатилган. Улар асосида йилига 377 минг дона юқори сифатли қуёш панели ишлаб чиқариш йўлга қўйилган. Корхонанинг ўзида ҳам қуввати 125 киловатт бўлган панеллар қўйилган. Бу ерда 100 киши меҳнат қилмоқда.

"We need to support our local enterprises that produce high-tech products and create even more opportunities for them to expand their activities."
Image of '"We need to support our local enterprises that produce high-tech products and create even more opportunities for them to expand their activities."'
The "Tinchlik" small industrial zone in Yangiyul district holds a unique place in the economy of the Tashkent region. Enterprises here produce localized, marketable products. This was reported by the Presidential press service.
With the growth of the population and the economy, the demand for energy sources is increasing. For example, in the last four years, electricity consumption in the Tashkent region has increased by 20 percent. To address this shortage, five projects worth a total of 1.5 billion dollars, with a capacity of more than 805 megawatts, are being implemented.
In this context, a significant focus has been placed on "green" energy sources. The "Enter Green Solar" enterprise in the "Tinchlik" small industrial zone produces the necessary solar panels and various types of cables for this purpose.
The head of our state visited the industrial zone and became acquainted with this project during his visit.
– We need to support our local enterprises that produce such high-tech products even more, creating further conditions for their expansion, – said Shavkat Mirziyoyev.
The said enterprise, worth 7 million dollars, has been equipped with equipment from Italy’s "Ecoprogetti" company. Based on them, the production of 377 thousand high-quality solar panels per year has been established. The enterprise itself has installed panels with a capacity of 125 kilowatts. Here, 100 people are employed.