Қозоғистонда Telegram офиси очилади
Қозоғистонда Телеграм мессенжерининг офиси очилади. Бу ҳақда Қозоғистон рақамли ривожланиш, инновациялар ва аэрокосмик саноат вазири Жаслан Мадиев АҚШ Савдо-саноат палатаси ва Американинг йирик компаниялари вакиллари билан учрашувда маълум қилди.
Мадиев ўз идораси ноқонуний контентни зудлик билан ўчириш ва бузғунчи каналларни блоклаш учун Телеграм билан фаол ҳамкорлик қилаётганини таъкидлади.
“Бизнинг қонунчилигимизга мувофиқ, Телеграм, WhatsApp ва ТикТок каби интернет платформалар энди Қозоғистонда ўз вакилига эга бўлиши шарт. Телеграм билан аллақачон уларнинг вакилини тайинлаш ва офис очиш бўйича келишувга эришилган”, деди вазир.
Унинг қўшимча қилишича, мессенжер билан келишув — контент устидан назоратни кучайтириш учун муҳим қадам.
Телеграм ўз фойдаланувчилари ҳақидаги маълумотларни учинчи шахсларга ошкор қилмайдиган энг хавфсиз мессенжерлардан бири деб ҳисобланган. Сентябрь ойида унинг асосчиси Павел Дуров Телеграм тегишли органларнинг асосли сўровларига кўра фойдаланувчиларнинг IP манзиллари ва телефон рақамларини ошкор қилишини айтган эди.

An office of Telegram will open in Kazakhstan.
An office for the Telegram messenger will be opened in Kazakhstan. This was announced by the Minister of Digital Development, Innovations and Aerospace Industry of Kazakhstan, Zhaslan Madiev, during a meeting with representatives of the US Chamber of Commerce and major American companies.
Madiev emphasized that his agency is actively collaborating with Telegram to promptly remove illegal content and block disruptive channels.
"According to our legislation, internet platforms like Telegram, WhatsApp, and TikTok are now required to have a representative in Kazakhstan. An agreement has already been reached with Telegram to appoint their representative and open an office," said the minister.
Additionally, he mentioned that the agreement with the messenger is an important step towards strengthening control over content.
Telegram is considered one of the most secure messengers, known for not disclosing its users' information to third parties. In September, its founder, Pavel Durov, mentioned that Telegram could disclose users' IP addresses and phone numbers in response to legitimate requests from the authorities.