Зеленский Украина қуролларини ишлаб чиқаришни кенгайтирмоқчи
Украина президенти Россияга қарши мудофаа уруши олиб бораётган мамлакатида қурол ишлаб чиқаришни сезиларли даражада кенгайтириш учун Ғарб сармоясидан фойдаланишни кўзда тутмоқда. Бу ҳақида zamon.uz хабар бермоқда.
"Бизнинг саноат салоҳиятимиз мамлакатимизнинг молиявий имкониятларидан кўра кўпроқ учувчисиз самолётлар, снарядлар ва ҳарбий техника ишлаб чиқариш имконини беради. Шу билан бирга, объектив сабабларга кўра қурол таъминотида ёрдам бера олмайдиган, ўзларида қурол етарли бўлмаган иттифоқчиларимиз ҳам бор. Улар бизга ўз қуроллари бера олишмайди, лекин молиялаштиришда ёрдам кўрсатишлари мумкин", — деди у ўзининг видеомурожаатида.
"Францияда ҳамкорликнинг янги моделини – давлатимиз ҳудудида Украина-Франция қўшма ишлаб чиқариш қувватларини яратишни муҳокама қилдик ва лойиҳа мудофаа вазирликлари даражасида ишлаб чиқилмоқда", — дея давом этди Зеленский. Президент, шунингдек, ҳамкор давлат ҳукумати қурол ишлаб чиқаришга сармоя жалб қиладиган “Дания модели”нинг муҳимлигини таъкидлади.

Zelensky wants to expand the production of Ukrainian weapons.
The President of Ukraine intends to use Western investment to significantly expand the production of arms in his country, which is waging a defense war against Russia. This was reported by zamon.uz
"Our industrial potential allows us to produce more unmanned aircraft, ammunition, and military equipment than the financial capabilities of our country can support. At the same time, there are allies who cannot help with arms supplies due to objective reasons and who do not have sufficient weapons themselves. They cannot provide us with their weapons, but they can assist in financing," he said in his video address.
"In France, we discussed a new model of cooperation – creating Ukraine-France joint production capacities on the territory of our state, and the project is being developed at the level of defense ministries," continued Zelensky. The President also emphasized the importance of the "Danish model", in which the partner state government invests in the production of weapons.