2 та газ "заправка" 4,8 млрд сўмлик энергия ресурсларини ўғирлаган
Тошкент шаҳри ва Самарқанд вилоятида 4,8 млрд сўмлик энергия ресурсларини ўғирлаган автомобилларга газ тўлдириш шохобчалари аниқланди. Бу ҳақида Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти маълум қилди.
Бош прокуратура ҳузуридаги Департаментнинг Юнусобод тумани бўлими томонидан “Ҳудудгаз Пойтахт” газ таъминоти филиали ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган терговга қадар текширувда “B.” МЧЖ раҳбари Т.А. ва бошқалар МЧЖга қарашли автомобилларга газ тўлдириш шохобчасида ўрнатилган газ ҳисоблагичга ташқи таъсир ўтказилиб, жами 1,5 млн куб метр. табиий газни ўғирлаб, давлат ва жамият манфаатларига 2,7 млрд сўм зарар етказганликлари аниқланган.
Шу каби, Департаментнинг Самарқанд вилояти бошқармаси томонидан “Ўзэнергоинспекция” ҳудудий бошқармаси ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган терговга қадар текширувда “M.G.” МЧЖ раҳбари С.Р. Пастдарғом туманидаги автомобилларга газ тўлдириш шохобчасида ўрнатилган электр ҳисоблагичнинг уланиш схемасини ўзгартириб, тижорат мақсадида 2,1 млрд сўмлик электр энергиясидан ноқонуний фойдаланганлиги аниқланган.

Gas filling stations that stole energy resources worth 4.8 billion UZS in Tashkent city and Samarkand region were identified. This was reported by the Department for Combating Economic Crimes.
The pre-investigation check conducted by the Yunusabad district branch of the Department under the General Prosecutor's Office together with employees of the "Hududgaz Poytaht" gas supply branch revealed that the director of "B." LLC, T.A., and others had altered the gas meter at the gas filling station for vehicles belonging to the LLC, stealing a total of 1.5 million cubic meters of natural gas and causing damages to the state and public interests amounting to 2.7 billion UZS.
Similarly, the investigation conducted by the Department's Samarkand regional branch together with the employees of the "Uzenergoinspection" regional branch found that the director of "M.G." LLC, S.R., in the Pastdargom district's gas filling station for vehicles, had modified the connection scheme of the electric meter for commercial purposes, illegally using electricity worth 2.1 billion UZS.
On these cases, criminal proceedings have been initiated under Article 169 (theft) of the Criminal Code, and investigative actions are being conducted.