Зеленский ўзининг “ғалаба режаси”ни очиқлади
Украина Президенти Владимир Зеленский Олий Радада ўзининг “ғалаба режаси”ни тақдим этди. Унинг ғалаба режаси беш банддан иборат, дея хабар бермоқда zamon.uz.
Биринчи банд геосиёсий масалалар, иккинчи ва учинчиси ҳарбий масалалар билан боғлиқ. Тўртинчи банд иқтисодий соҳага, бешинчиси эса хавфсизликка тегишли.
Улар қуйидагилар:
1. Уруш тугагунга қадар Украинани НАТОга қабул қилиш.
2. Россия ҳудудида операцияларни давом эттириш ва унинг ҳудудида зарба бериш бўйича чекловларни бекор қилиш. У махфий иловани ўз ичига олади.
3. Россия “агрессиясини тийиб туриш”, унда ҳам иттифоқчилар учун махфий илова мавжуд.
4. Украинанинг стратегик ва иқтисодий салоҳиятини ривожлантириш ҳамда Россияга қарши санкцияларни кучайтириш.
5. Уруш тугаганидан кейин Украина ҳарбийлари НАТО ва Европа мудофаасини кучайтириш учун ўз тажрибаси билан ўртоқлашиши мумкин. АҚШнинг Европадаги контингенти ўрнини Украина армияси эгаллаши мумкин.

Zelensky revealed his "victory plan."
The President of Ukraine, Volodymyr Zelenskyy, presented his “victory plan” in the Supreme Council. His victory plan consists of five points, reports zamon.uz.
The first point concerns geopolitical issues, the second and third are related to military matters. The fourth point is about the economic sector, and the fifth is related to security.
They are as follows:
1. Admit Ukraine to NATO before the end of the war.
2. Continue operations in Russian territory and lift restrictions on striking within its territory. It includes a classified annex.
3. “Deterring Russian aggression”, which also has a classified annex for allies.
4. Developing Ukraine’s strategic and economic potential, and intensifying sanctions against Russia.
5. After the war ends, the Ukrainian military may share their experience to strengthen NATO and European defense. The U.S. contingent in Europe could be replaced by the Ukrainian army.