2 номдаги 140 ўрам дори воситаси қалбакилаштирилганлиги аниқланди
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар томонидан ўтган ҳафтада пойтахтимиз ҳамда Тошкент ва Наманган, Андижон, Хоразм ҳамда Самарқанд вилоятида ўтказилган тезкор тадбиларда олинган фармацевтика маҳсулотлари Марказ лабораторияларида ўрнатилган тартибда экспертизадан ўтказилди. Бу ҳақда Фармацевтика маҳсулотлари хавфсизлиги маркази хабар қилмоқда.
Таҳлил натижаларига кўра, 288 номдаги 4510 ўрам жумладан:
113 номдаги 1850 ўрам — давлат рўйхатидан ўтган ва мувофиқлик сертификати мавжуд бўлган;
150 номдаги 2040 ўрам — давлат рўйхатидан ўтмаган ва мувофиқлик сертификати мавжуд бўлмаган;
23 номдаги 480 ўрам — яроқлилик муддати тугаган, сифатсиз;
2 номдаги 140 ўрам (Неуфол-С 100 мг/5 мл ампула, Зардекс 300 мг капсула) қалбакилаштирилган фармацевтика маҳсулотларини тиббиёт амалиётида қўллаш мумкинмаслиги бўйича хулоса берилди.
Ҳамда сифати кафолатланмаган мазкур дори воситалари ва тиббий буюмларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди.

The counterfeit of the medicinal product in packet 2, batch 140, has been identified.
Rapid response actions were carried out in the Tashkent, Namangan, Andijan, Khorezm, and Samarkand regions.
Image of 'The counterfeit of the medicinal product in packet 2, batch 140, has been identified.'
Law enforcement agencies conducted rapid operations in our capital, Tashkent, and the regions of Namangan, Andijan, Khorezm, and Samarkand last week. The pharmaceutical products seized during these operations were examined in accordance with established procedures at central laboratories. This was reported by the Center for the Safety of Pharmaceutical Products.
According to the analysis results, 288 types of 4510 packages including:
113 types of 1850 packages — were registered by the state and had a conformity certificate;
150 types of 2040 packages — were not registered by the state and did not have a conformity certificate;
23 types of 480 packages — were expired and of poor quality;
2 types of 140 packages (Neufol-S 100 mg/5 ml ampoule, Zardex 300 mg capsule) were concluded to be counterfeit pharmaceutical products, which cannot be used in medical practice.
And, measures were taken to stop the illegal circulation of these non-guaranteed quality pharmaceuticals and medical devices.