Шавкат Мирзиёев тадбиркорларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди
'Шавкат Мирзиёев тадбиркорларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёев 4 ноябрь куни тадбиркорларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтиришга оид таклифлар тақдимоти билан танишди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Мамлакатимизда тадбиркорларга иқтисодиётнинг таянчи сифатида қаралиб, бизнес муҳити тобора қулайлаштириб борилмоқда. Маҳалладаги якка тадбиркорликдан тортиб, йирик лойиҳаларгача қўллаб-қувватланмоқда. Натижада бизнесга қизиқиш ва ундан манфаатдорлик ошиб бормоқда.
Бунинг бош омили ҳаёт талабидан келиб чиқиб, тадбиркорларнинг ўз таклифлари асосида иш тутилаётганидир.
Анъанадагидек, бу йил ҳам 20 август куни давлатимиз раҳбари тадбиркорлар билан очиқ мулоқот қилди. Унда айтилган муаммо ва фикрлар асосида тадбиркорларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириш, текширувларни тартибга солишга қаратилган чора-тадбирлар ишлаб чиқилди.
Унга кўра, 2025 йил 1 январдан бошлаб битта ҳуқуқбузарлик учун битта жавобгарлик чорасини белгилаш назарда тутилмоқда. Жумладан, тадбиркорлик фаолиятини якка тартибдаги тадбиркор сифатида рўйхатдан ўтмасдан амалга оширганлик учун молиявий жарима бекор қилинмоқда.
Шунингдек, рақамли маркировкалаш қоидаларини ҳамда фискал белгиларни акс эттириш тартибини бузиш, ходимлар сонини яшириш учун маъмурий жавобгарлик бекор қилинади.
Низолар ҳал қилинишини енгиллиштириш мақсадида 2025 йил 1 мартдан судда иш юритиш тарафлар келишуви билан тугатилганда давлат божининг бир қисмини қайтариб бериш тартиби жорий этилади.
Тадбиркорлар фаолиятини назорат қилишга ваколатли органлар ва уларнинг назорат соҳалари рўйхати тасдиқланади. Бунда, рўйхатда йўқ масалалар бўйича тадбиркорлар фаолиятини текшириш тақиқланади. Тадбиркорлар фаолиятида ўтказиладиган барча текширувлар “Ягона давлат назорати” ахборот тизими орқали хабардор этиш тартибида амалга оширилади.
2025 йил 1 январдан бошлаб, текширувлар “Хавфни таҳлил қилиш” электрон тизими доирасида тадбиркорларни 3 та тоифага ажратган ҳолда ўтказилади.
Тақдимотда, шунигдек, тадбиркорлар фаолиятида ноқонуний текширувларнинг олдини олиш, назорат органларининг текширувчи ходимлари малакасини ошириш бўйича ҳам фикрлар билдирилди.
Давлатимиз раҳбари бу чораларни ҳуқуқий жиҳатдан такомиллаштириш, амалиётда адолатли қўлланишини таъминлаш бўйича кўрсатмалар берди.

Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with the presentation of proposals aimed at strengthening the legal protection of entrepreneurs.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with the presentation of proposals aimed at strengthening the legal protection of entrepreneurs.'
President Shavkat Mirziyoyev became acquainted with the presentation of proposals to strengthen the legal protection of entrepreneurs on November 4. The President's press service reported this.
In our country, entrepreneurs are considered the backbone of the economy, and the business environment is being made increasingly favorable. Support is being extended from individual entrepreneurship in neighborhoods to large projects. As a result, interest in business and its benefits are growing.
The main reason for this is the approach taken based on the demands of life, allowing entrepreneurs to operate according to their proposals.
As usual, this year on August 20, the head of our state had an open dialogue with entrepreneurs. Based on the problems and opinions expressed there, measures were developed to strengthen the legal protection of entrepreneurs and regulate inspections.
Accordingly, starting from January 1, 2025, it is planned to apply a single liability measure for each offense. In particular, the financial penalty for conducting business activities without registering as an individual entrepreneur will be abolished.
Also, administrative responsibilities for violating digital marking rules and the procedure for reflecting fiscal markings, as well as for hiding the number of employees, will be abolished.
To facilitate the resolution of disputes, a procedure for returning a part of the state fee when a court case is terminated by agreement of the parties will be introduced from March 1, 2025.
A list of authorities responsible for monitoring entrepreneurial activities and their areas of control will be approved. Thereby, inspections of entrepreneurs' activities on issues not listed are prohibited. All inspections in the entrepreneurs’ activities will be conducted in accordance with the notification procedure through the "Unified State Control" information system.
Starting from January 1, 2025, inspections will be conducted within the "Risk Analysis" electronic system, categorizing entrepreneurs into three groups.
The presentation also discussed preventing illegal inspections in the activities of entrepreneurs and improving the qualifications of inspecting officers of regulatory bodies.
The head of our state gave instructions to legally refine these measures and ensure their fair application in practice.