Давлатимиз раҳбари Туркий давлатлар ташкилоти саммитида муҳим ташаббусларни илгари сурди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 6 ноябрь куни Бишкек шаҳрида Туркий давлатлар ташкилоти Давлат раҳбарлари кенгашининг навбатдаги мажлисида иштирок этди.
Қирғиз Республикаси Президенти Садир Жапаров раислигида ўтган тадбирда Озарбайжон Республикаси Президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон Республикаси Президенти Қасим-Жомарт Тоқаев, Туркия Республикаси Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Венгрия Бош вазири Виктор Орбан ва Туркий давлатлар ташкилоти бош котиби Кубаничбек Омуралиев ҳам қатнашди.
Кун тартибига мувофиқ, ташкилот доирасидаги кўп қиррали ҳамкорликнинг ҳолати ва истиқболлари юзасидан фикр алмашилди, амалий шерикликнинг долзарб масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари ўз нутқида Остона ва Шуша шаҳарларидаги учрашувлардан кейинги вақт мобайнида глобал геосиёсий жараёнлар тобора мураккаб тус олганини алоҳида таъкидлади. Етакчи давлатлар ўртасидаги рақобат ва ишончсизлик муҳити кескин кучаймоқда, зиддият ва уруш ўчоқлари кўпайиб, турли хавф-хатарлар янада ортмоқда.
Бу муаммолар савдо, инвестиция, транспорт, энергетика, қишлоқ хўжалиги ва бошқа соҳалардаги қўшма режа ва катта лойиҳаларга жиддий тўсиқ бўлмоқда
Шу маънода, сиёсат ва хавфсизлик масалаларида мулоқотларни тизимли давом эттириш, ташкилотга аъзо мамлакатларнинг умумий манфаатларидан келиб чиқиб, халқаро муаммолар бўйича якдил ва аниқ позицияни фаол илгари суриш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Бу ўринда гап, энг аввало, Яқин Шарқда давом этаётган адолатсиз уруш ва кузатилаётган икки ёқлама стандартлар ҳақида бормоқда. Ғазо сектори ва Ливандаги мисли кўрилмаган гуманитар фожиа, тинч аҳолига қарши вайронкор ҳужумлар, айниқса, бегуноҳ болалар, кексалар ва аёллар қурбон бўлаётгани алоҳида қайд этилди. Шу муносабат билан Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Фаластин қочоқларига ёрдам бериш бўйича махсус агентлиги фаолиятини чеклашга қаратилган ҳаракатлар қораланди.
Мазкур кўп йиллик низонинг ягона ечими – халқаро меъёрий ҳужжатлар ва резолюцияларга мувофиқ 1967 йилдаги чегаралар асосида, пойтахти Шарқий Қуддус бўлган мустақил Фаластин давлатини тузиш экани таъкидланди.
Кейинги ҳафта Ар-Риёд шаҳрида ўтадиган араб-мусулмон давлатлари саммитида бу муаммога конструктив сиёсий ечим топилишига умид билдирилди.
Афғонистондаги вазиятга алоҳида эътибор қаратилди. Бу борада вазирлар ва экспертлар даражасидаги мунтазам мулоқот механизмини йўлга қўйиш муҳимлиги қайд этилди.
Афғонистондаги ўткир муаммоларни ҳал этишда амалдаги ҳукуматга ёрдам кўрсатиш, бу давлатни минтақавий иқтисодий жараёнларга кенг жалб этиш, ижтимоий ва инфратузилма лойиҳаларини рўёбга чиқариш масалалари албатта кўриб чиқилиши лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Тарихий ҳужжат – Туркий дунё хартиясининг қабул қилиниши қардош давлатлар ва халқларимиз ўртасида кучайиб бораётган кўп қиррали ҳамкорликнинг ёрқин ифодаси экани алоҳида таъкидланди.
Саммит кун тартибидан келиб чиқиб, Ўзбекистон етакчиси бир қатор устувор масалаларга тўхталиб ўтди.
Аввало, давлатимиз раҳбари ташкилотнинг шартномавий-ҳуқуқий базасини кенгайтириш ва мустаҳакамлаш муҳимлигини таъкидлади. Шу маънода, Туркий давлатларнинг стратегик шериклик, абадий дўстлик ва қардошлик тўғрисидаги шартномани қабул қилиш таклиф этилди.
Шунингдек, ташкилот доирасида янги иқтисодий имкониятлар маконини яратиш мақсадида тариф ва нотариф тўсиқларни бартараф этиш, савдо-божхона тартиб-қоидаларини енгиллаштириш, электрон тижорат платформаларини ривожлантириш бўйича аниқ битим ва келишувларни ишлаб чиқиш ташаббуси илгари сурилди.
Шу муносабат билан савдо соҳасидаги салоҳиятни кенгайтиришга қаратилган чуқур тадқиқотлар олиб бориш учун яқин истиқболда Тошкентда етакчи таҳлил марказларининг анжуманини ўтказиш таклиф қилинди.
Келгуси йил учун иқтисодий форум, савдо ва саноат кўргазмалари, минтақа ва вилоятларнинг ўзаро ташриф режаларини, давлат харидларида иштирок этиш, кооперация ва локализация қўшма дастурини қабул қилиш кераклиги таъкидланди.
Жаҳон молия бозорида капиталга бўлган талаб ва унинг қиймати ортиб бормоқда, ривожланаётган давлатларга узоқ муддатли ва "яшил" кредитлар ажратиш шартлари мураккаблашмоқда.
Шу нуқтаи назардан, молиявий инструментларни жорий этиш, Туркий инвестиция фонди фаолиятини фаоллаштириш ва Туркий тараққиёт банкини ташкил этиш зарурлиги таъкидланди.
Шунингдек, минтақавий аҳамиятга молик лойиҳаларга халқаро молия институтлари ва хорижий инвестиция компанияларини жалб қилиш муҳимлиги таъкидланди. Шу муносабат билан Туркий инвестиция форумини ташкил этиш ва унинг биринчи йиғилишини Ўзбекистонда ўтказиш таклиф қилинди.
Транспорт йўлакларидан самарали фойдаланиш, Ўрта йўлак бўйича транзит тарифларини мақбуллаштириш, чегараларни кесиб ўтиш жараёнларини соддалаштириш, замонавий логистика тизимлари ва қўшма операторларни яратиш яна бир устувор масала сифатида белгиланди.
Ташкилот доирасида ташишларда электрон ҳужжат айланишига ўтиш ва уларни ўзаро тан олиш бўйича кўп томонлама битимни имзолаш ташаббуси илгари сурилди.
Ушбу масалаларни бизнес вакиллари иштирокида батафсил муҳокама қилиш мақсадида Туркий давлатлар логистика марказлари ва юк ташувчилар альянси билан ҳамкорликда Халқаро логистика конференциясини ўтказиш долзарблиги қайд этилди.
Бу галги саммит мавзусини қўллаб-қувватлаш мақсадида келажак иқтисодиётини кенг жорий этиш, шунингдек, ахборот технологиялари соҳасида илғор тажриба ва ютуқларни алмашиш, инновациялар, инфратузилма ва илм-фаннинг рақамли тизимларини, йирик маълумотлар марказларини яратишга қаратилган "Рақамли туркий дунё" концепциясини ишлаб чиқиш таклиф этилди.
Ўзбекистон етакчиси Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевни келгуси ҳафтада Боку шаҳрида COP-29 Глобал саммити иш бошлаши билан самимий қутлаб, иқлим ўзгариши билан боғлиқ ўткир экологик муаммоларга ечим топиш учун вазирлар даражасида Туркий экология кенгашини тез фурсатда ташкил этиш зарурлигини таъкидлади ҳамда унинг биринчи учрашувини келгуси йилда Ўзбекистонда ўтказишга тайёрлигини тасдиқлади.
Қардош халқларимизни янада яқинлаштириш, ёшларни аждодларимизга муносиб руҳда тарбиялаш мақсадида ташкилотга аъзо мамлакатлар тилларида туркий халқлар оғзаки ижодининг кўп жилдлик тўпламини нашр этиш, биргаликда фундаментал тадқиқотлар олиб бориш, мактабларда туркий халқлар ва уларнинг тарихи, этнографияси, маданияти ва санъати бўйича факультатив дарсларни йўлга қўйиш муҳимлиги таъкидланди.
Шу маънода, Ўзбекистон Туркий маданият ва мерос жамғармасининг тўлақонли аъзоси бўлишга тайёрлиги билдирилди.
Сўзининг якунида Ўзбекистон Президенти Венгрия Бош вазири Виктор Орбанни Туркий дунёнинг олий орденига сазовор бўлгани билан самимий табриклади.
Саммит якунида Бишкек декларацияси, мамлакатимиз ташаббуси билан ишлаб чиқилган Туркий дунё хартияси, шунингдек, ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қатор келишувлар қабул қилинди.

Our country's leader put forward important initiatives at the summit of the Organization of Turkic States.
At an event chaired by the President of the Kyrgyz Republic, Sadyr Japarov, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, the President of the Republic of Kazakhstan, Kassym-Jomart Tokayev, the President of the Republic of Turkey, Recep Tayyip Erdogan, the Prime Minister of Hungary, Viktor Orban, and the Secretary-General of the Organization of Turkic States, Kubanychbek Omuraliev, also participated.
In accordance with the agenda, the state and prospects of multifaceted cooperation within the framework of the organization were discussed, and pressing issues of practical partnership were deliberated.
In his speech, our state leader specifically highlighted that the global geopolitical processes have become increasingly complex following the meetings in Astana and Shusha cities. The environment of competition and distrust among leading countries is intensifying, conflict and war zones are proliferating, and various threats are growing.
These problems are posing serious obstacles to joint plans and major projects in trade, investment, transport, energy, agriculture, and other sectors.
In this regard, the importance of continuing systematic dialogues on political and security issues, actively promoting a unified and clear position on international problems based on the common interests of the member countries of the organization, was emphasized.
Primarily, this concerns the ongoing unjust war in the Middle East and the observed double standards. The unprecedented humanitarian tragedy in the Gaza Strip and Lebanon, the destructive attacks against civilians, especially innocent children, the elderly, and women, were particularly noted. In this connection, actions aimed at restricting the activities of the United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees were condemned.
The sole solution to this long-standing conflict is the establishment of an independent Palestinian state, with East Jerusalem as its capital, based on the borders of 1967, in accordance with international legal documents and resolutions, was emphasized.
Next week's Arab-Muslim states summit in Riyadh city is hoped to find a constructive political solution to this problem.
Particular attention was given to the situation in Afghanistan. It was noted that establishing a regular dialogue mechanism at the ministerial and expert levels in this regard is important.
Supporting the current government in addressing Afghanistan’s pressing issues, broadly involving the state in regional economic processes, and implementing social and infrastructure projects were deemed necessary.
The adoption of the Historic Charter of the Turkic World is a vivid expression of the strengthening multifaceted cooperation between our brother states and peoples, was particularly emphasized.
Based on the summit's agenda, the leader of Uzbekistan focused on a number of priority issues.
Firstly, the importance of expanding and solidifying the contractual-legal base of the organization was highlighted by our country's leader. In this context, the proposal to accept the treaty on strategic partnership, eternal friendship, and brotherhood among the Turkic states was made.
Also, the initiative to develop specific agreements and deals on removing tariff and non-tariff barriers, facilitating trade and customs regulations, and developing e-commerce platforms with the aim of creating a new economic opportunities space within the organization was brought forward.
In this regard, holding a conference of leading analytical centers in Tashkent in the near future to conduct in-depth studies aimed at expanding trade capacity was proposed.
The necessity of adopting plans for economic forums, trade and industrial exhibitions, mutual visits of regions and districts, participation in government procurements, cooperation, and joint localization programs for the next year was emphasized.
The demand for capital and its value in the global financial market are increasing, and the conditions for granting long-term and “green” credits to developing countries are becoming more complicated.
From this point of view, the necessity to implement financial instruments, activate the Turkic Investment Fund, and establish the Turkic Development Bank was stressed.
Moreover, the importance of attracting international financial institutions and foreign investment companies to regional projects of significance was emphasized. In this context, the proposal to organize the Turkic Investment Forum and hold its first meeting in Uzbekistan was made.
Efficient use of transport routes, making transit tariffs along the Middle Corridor more attractive, simplifying border crossing processes, creating modern logistics systems, and joint operators was identified as another priority issue.
The initiative to sign a multilateral agreement on transitioning to and mutual recognition of electronic transportation documents within the organization was put forward.
The urgency of conducting a detailed discussion of these issues with the participation of business representatives by collaborating with the Turkic states' logistics centers and freight carriers alliance at the International Logistics Conference was noted.
The "Digital Turkic World" concept aimed at broadly implementing the future economy, sharing advanced experiences and achievements in the field of information technology, innovations, infrastructure, and science digital systems, and creating large data centers was proposed in support of the theme of this summit.
The leader of Uzbekistan warmly congratulated President Ilham Aliyev of Azerbaijan on the imminent commencement of the COP-29 Global Summit in Baku next week, emphasizing the necessity to promptly establish the Turkic Environmental Council at the ministerial level to address acute ecological problems related to climate change, and confirmed readiness to host its first meeting next year in Uzbekistan.
To further bring our fraternal peoples closer together and educate our youth in the spirit worthy of our ancestors, the importance of publishing a multi-volume collection of the oral tradition of Turkic peoples in the languages of the member countries of the organization, conducting joint fundamental research, and introducing elective courses on the history, ethnography, culture, and art of Turkic peoples in schools was stressed.
In this sense, Uzbekistan's readiness to become a full member of the Turkic Culture and Heritage Foundation was expressed.
In conclusion, the President of Uzbekistan sincerely congratulated the Prime Minister of Hungary, Viktor Orban, on being awarded the highest order of the Turkic world.
At the conclusion of the summit, the Bishkek Declaration, the Turkic World Charter developed at the initiative of our country, and a number of agreements on the priority directions of cooperation were adopted.