“Толибон” ҳам Трампнинг сайловдаги ғалабасига муносабат билдирди
“Толибон” Трампнинг ғалабасидан сўнг Қобул ва Вашингтон ўртасида “янги боб” очилишига умид билдирди.
'“Толибон” ҳам Трампнинг сайловдаги ғалабасига муносабат билдирди'ning rasmi
Афғонистондаги “Толибон” муваққат ҳукумати Дональд Трампнинг сайловдаги ғалабасидан сўнг Оқ уй бошқаруви янги маъмуриятга ўтгач, Қобул ва Вашингтон ўртасида “янги боб” очилишига умид билдирди. Бу ҳақда бугун, 6 ноябрь куни муваққат ҳукумат Ташқи ишлар вазирлиги вакили Абдул Қоҳир Балхийга таяниб, “Ariana news” хабар берди.
Билдирилишича, вазирлик келажакда Дональд Трамп президент бўлиши билан АҚШ ҳукумати ўз мақсадларига етиш учун реал қадамлар қўйишини ҳамда Қобул ва Вашингтон ўртасидаги муносабатларда сезиларли тараққиётга эришишига умид қилмоқда.
Балхий, шунингдек, “Толибон” икки давлат ўртасида ўзаро муносабатлар асосида янги бир босқични бошлаш умидида эканини билдирган. Бундан ташқари, у Афғонистон ва АҚШ ўртасидаги Доҳа келишуви Дональд Трампнинг президентлиги даврида имзоланганини, шундан сўнг Афғонистонда 20 йиллик босқинчилик тугаганини қайд этган.
“Толибон” Трампнинг минтақадаги ва дунёдаги ҳозирги урушларни, хусусан, Ғазо ва Ливандаги зиддиятларни якунлашда конструктив роль ўйнашига умид қилмоқда”, дейилади хабарда.

The Taliban also commented on Trump's election victory.
The Taliban expressed hope for the opening of a "new chapter" between Kabul and Washington following Trump's victory.
Image of 'The Taliban also commented on Trump's election victory.'
The interim government of the “Taliban” in Afghanistan expressed hope for the opening of a “new chapter” between Kabul and Washington after the transition of power to the new administration following Donald Trump's election victory. This was reported today, on November 6, by relying on the interim government's Ministry of Foreign Affairs spokesperson Abdul Qahar Balkhi, “Ariana news” reported.
According to the statement, the ministry hopes that with Donald Trump as President, the US government will take real steps towards achieving its goals and that there will be significant progress in the relations between Kabul and Washington in the future.
Balkhi also stated that the “Taliban” hopes to start a new phase in the mutual relations between the two countries based on mutual relations. Additionally, he noted that the Doha agreement between Afghanistan and the US was signed during Donald Trump's presidency, after which the 20-year occupation in Afghanistan ended.
“The Taliban hopes that Trump will play a constructive role in ending the current wars in the region and the world, particularly the conflicts in Gaza and Lebanon,” the report says.