Шавкат Мирзиёев Саудия Арабистони энергетика ва инвестиция вазирларини қабул қилди
Президент учрашувларда "яшил" энергетика, соғлиқни сақлаш, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, иссиқлик ва сув таъминоти, қишлоқ ва уй-жой коммунал хўжалиги каби соҳаларда истиқболли лойиҳаларни илгари суриш муҳимлигини таъкидлади.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 11 ноябрь куни Ар-Риёд шаҳрида ўтказилаётган навбатдан ташқари араб-ислом саммити доирасида Саудия Арабистони энергетика вазири шаҳзода Абдулазиз бин Салмон Ол Сауд ва инвестициялар вазири Холид ал-Фалиҳни қабул қилди.
Қўшма инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш ва "яшил" энергетика соҳасида амалий ҳамкорликни янада кенгайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон энергетика соҳасини тўғридан-тўғри инвестициялар ва илғор технологиялар асосида модернизация қилишда фаол иштирок этаётган етакчи "ACWA Power" компанияси билан самарали ҳамкорлик йўлга қўйилганини алоҳида мамнуният билан таъкидлади.
Мамлакатимиз ҳудудларида шамол ва қуёш электр станцияларини қуриш, шунингдек, "яшил" водород ишлаб чиқариш лойиҳаларини тезлаштириш масалаларига алоҳида эътибор қаратилди.
Ўзбекистонда маҳаллийлаштириш ва корхоналар энергия самарадорлигини ошириш жараёнларига Саудия Арабистони компаниялари ва маслаҳатчиларини жалб этиш юзасидан келишувга эришилди.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажми, кооперация кўлами ва авиақатновлар сони ортиб бормоқда. Жорий йил якуни билан юртимизга Саудия Арабистони компанияларининг қарийб 2,5 миллиард долларлик инвестициялари жалб этилиши кутилмоқда.
"Яшил" энергетика, соғлиқни сақлаш, транспорт инфратузилмасини модернизация қилиш, иссиқлик ва сув таъминоти, қишлоқ ва уй-жой коммунал хўжалиги каби соҳаларда истиқболли лойиҳаларни илгари суриш муҳимлиги таъкидланди.
Шу муносабат билан Тошкент шаҳрида ўтказиладиган Ҳукуматлараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишига пухта тайёргарлик кўриш зарурлиги қайд этилди.

Shavkat Mirziyoyev received the energy and investment ministers of Saudi Arabia.
In the meetings, the President emphasized the importance of advancing prospective projects in fields such as "green" energy, healthcare, modernizing transport infrastructure, heating and water supply, as well as rural and residential communal services.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev received the energy and investment ministers of Saudi Arabia.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, on November 11, received Saudi Arabia's Energy Minister Prince Abdulaziz bin Salman Al Saud and Investment Minister Khalid al-Falih in Riyadh during the extraordinary Arab-Islamic summit held there.
Issues of implementing joint investment projects and expanding practical cooperation in the field of "green" energy were discussed.
The head of our state specifically expressed his satisfaction with the establishment of effective cooperation with the leading "ACWA Power" company, which is actively participating in the modernization of Uzbekistan's energy sector based on direct investments and advanced technologies.
Special attention was paid to the issues of accelerating the construction of wind and solar power stations in our country's regions, as well as projects for the production of "green" hydrogen.
An agreement was reached on attracting Saudi Arabian companies and consultants to the processes of localization and increasing the energy efficiency of enterprises in Uzbekistan.
The volume of mutual trade turnover, the scope of cooperation, and the number of flights are increasing. By the end of this year, it is expected to attract nearly 2.5 billion dollars of investments from Saudi Arabian companies to our country.
The importance of promoting prospective projects in the fields of "green" energy, health care, modernization of transport infrastructure, heating and water supply, rural and residential communal services was emphasized.
In this regard, the necessity of thorough preparation for the upcoming meeting of the Intergovernmental Commission to be held in Tashkent was noted.