Ўзбекистон, Озарбайжон ва Қозоғистон раҳбарлари "яшил” энергия лойиҳасига старт беришди
13 ноябрь куни COP29 саммити доирасида Ўзбекистон, Қозоғистон ва Озарбайжон ўртасида "яшил" энергияни ривожлантириш ва узатиш соҳасида стратегик шериклик тўғрисидаги битимни имзолаш маросими бўлиб ўтди.
Тадбирда сўзга чиққан Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев қайта тикланувчи энергия иқтисодий мақсад эмас, балки келажакка қўшилаётган ҳисса, келгуси авлодлар олдидаги масъулият туйғусининг натижаси эканлигини таъкидлади.
Лойиҳанинг экологик аҳамияти алоҳида қайд этилди. Узатиладиган энергия - бу шамол ва қуёш энергияси бўлиб, қайта тикланадиган ва тоза манба ҳисобланади ҳамда иқлимга таъсирни юмшатиш имконини беради.
Шу орқали томонлар Париж битими ва Барқарор ривожланиш мақсадлари доирасида иқлимни муҳофаза қилиш бўйича қўшма саъй-ҳаракатларни қўллаб-қувватламоқда.
Мамлакатларимиз қайта тикланувчи энергиянинг катта захираларига эга бўлиб, глобал энергетик ўзгаришларга салмоқли ҳисса қўшиши мумкинлиги таъкидланди.
Шу муносабат билан Президентимиз бу йўналишда амалга оширилаётган кенг кўламли ишларнинг муҳим жиҳатларига алоҳида тўхталиб ўтди.
"Яшил" энергетикани жадал ривожлантириш бўйича катта дастур қабул қилинган. Мамлакатимизда ҳар йили 2 гигаваттга яқин қуёш ва шамол электр станциялари ишга туширилмоқда.
Бундан ташқари, жорий йил охиригача тармоққа қўшимча 2,6 гигаватт қайта тикланувчи энергия ишлаб чиқариш қувватлари ва 300 мегаваттли энергия сақлаш тизимлари уланади.
2030 йилга келиб қайта тикланувчи энергия манбалари улушини 40 фоизга етказиш, шунингдек, 4,2 гигаваттлик энергия сақлаш тизимларини яратиш режалаштирилган.
Ишга туширилаётган лойиҳанинг иқтисодий самарасини барча иштирокчилар ҳис этишига ишонч билдирилди.
Ўн минглаб янги иш ўринлари яратилади, энергетика инфратузилмаси ривожланади, технологик ва ишбилармонлик алоқалари кенгаяди. Энг муҳими, аҳоли турмуш даражаси ошади.
Лойиҳани амалга оширишни жадаллаштириш, жумладан, қўшма корхона ташкил этиш, техник ҳужжатларни ишлаб чиқиш ва келишиш ва бошқа тартиб-таомилларни амалга ошириш муҳимлиги қайд этилди.
Якунда давлатимиз раҳбари Ўзбекистоннинг ушбу минтақавий лойиҳани биргаликда амалга оширишга интилиши қатъий эканини тасдиқлади.

On November 13, within the framework of the COP29 summit, a signing ceremony of the agreement on strategic partnership in the development and transmission of "green" energy between Uzbekistan, Kazakhstan, and Azerbaijan took place.
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, speaking at the event, emphasized that renewable energy is not an economic goal, but a contribution to the future, a result of a sense of responsibility towards future generations.
The environmental significance of the project was particularly noted. The transmitted energy—wind and solar energy—is considered a renewable and clean source and provides an opportunity to mitigate climate impacts.
In this way, the parties support joint efforts to protect the climate within the framework of the Paris Agreement and the Sustainable Development Goals.
It was emphasized that our countries possess vast reserves of renewable energy and can significantly contribute to the global energy transition.
On this occasion, our President specifically addressed the important aspects of the extensive work being carried out in this direction.
A major program for the rapid development of "green" energy has been adopted. Nearly 2 gigawatts of solar and wind power stations are being commissioned annually in our country.
In addition, by the end of this year, additional 2.6 gigawatts of renewable energy production capacities and 300 megawatts of energy storage systems will be connected to the grid.
By 2030, it is planned to increase the share of renewable energy sources to 40% as well as to create energy storage systems with a capacity of 4.2 gigawatts.
Confidence was expressed that all participants would feel the economic benefits of the launched project.
Tens of thousands of new jobs will be created, the energy infrastructure will develop, technological and business connections will expand. Most importantly, the standard of living of the population will improve.
The importance of accelerating the implementation of the project, including establishing joint ventures, developing and agreeing on technical documents, and other procedures, was noted.
In conclusion, the leader of our state affirmed Uzbekistan's firm commitment to jointly implementing this regional project.