Россияда қийин вазиятда қолган яна бир оила Ўзбекистонга қайтарилди
Сибир пойтахтида оғир ҳаётий вазиятга тушиб олган юртдошларимиз бўлган оила мамлакатимиз Бош консулхонаси кўмагида Ўзбекистонга қайтарилди, деб хабар қилмоқда "Дунё" АА .
Ўзбекистон Бош консулхонаси ходимлари Новосибирскда фарзандининг ҳужжатлари билан боғлиқ муаммолари туфайли юртимизга қайта олмаётган ватандошларга ёрдам берилди. Россия томонидан зарур ҳужжатларни олиш учун барча имкониятлар ишга солинди. Натижада бола ва унинг ҳужжатлари аэропортда ота-онасига топширилди.
Таъкидлаш керакки, бола учун барча ҳужжатлар Бош консулхона саъй-ҳаракатлари билан Россия томонидан бир неча соат ичида тайёрланди.
Ушбу оила 22 ноябрь куни маҳаллий вақт билан соат 14.30 да Россиянинг "С7" авиакомпанияси самолёти билан Ўзбекистонга учиб келган.

Another family, left in a difficult situation in Russia, has been returned to Uzbekistan.
Image of 'Another family, left in a difficult situation in Russia, has been returned to Uzbekistan.'
The family of our compatriots, who found themselves in a difficult life situation in the capital of Siberia, was returned to Uzbekistan with the assistance of our country's Consulate General, reports "Dunyo" news agency.
The staff of the Uzbekistan Consulate General in Novosibirsk assisted compatriots who were unable to return to our country due to problems with their child's documents. All possibilities were utilized to obtain the necessary documents from Russia. As a result, the child and his documents were handed over to the parents at the airport.
It must be noted that all the documents for the child were prepared in a matter of hours by the efforts of the Consulate General with the assistance from Russia.
This family flew to Uzbekistan on November 22 at 14:30 local time on an airplane of Russia's "S7" airline company.