Самарқандда ҳисобчи тадбиркорнинг 6,4 млрд сўм пулини қиморда ютқазиб қўйди
Ҳисобчи сохта маълумотларни расмийлаштириш орқали катта маблағни ўзининг номига очилган пластик карталарга ўтказиб олган.
'Самарқандда ҳисобчи тадбиркорнинг 6,4 млрд сўм пулини қиморда ютқазиб қўйди'ning rasmi
Самарқанд шаҳрида тадбиркорнинг 6,4 млрд сўм маблағини қимор ўйинларига ютқазган ҳисобчи аниқланди. Бу ҳақда Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент хабар қилди.
Департаментнинг Самарқанд шаҳри бўлими томонидан тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш юзасидан ўтказилган терговга қадар текширувда “Ph.l.” МЧЖда ҳисобчи лавозимида ишлаган Б.М. банк электрон калитларидан фойдаланиб, МЧЖнинг 6,4 млрд сўм маблағини сохта маълумотларни расмийлаштириш орқали ўзининг номига очилган пластик карталарга ўтказиб олишга эришиб, ушбу маблағларни интернет тармоқларидаги қимор ўйинларида ютқазиб, талон-торож қилганлиги аниқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси (ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш) ва 228-моддаси (ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

In Samarkand, an accountant lost 6.4 billion soums of an entrepreneur's money in gambling.
Image of 'In Samarkand, an accountant lost 6.4 billion soums of an entrepreneur's money in gambling.'
An accountant was identified in the city of Samarkand for losing 6.4 billion soums of an entrepreneur's funds in gambling games. The Department under the Prosecutor General's Office reported this.
The Department's Samarkand city division, during the pre-investigation check carried out to protect the rights of entrepreneurs, revealed that B.M., who worked as an accountant for "Ph.l." LLC, managed to transfer 6.4 billion soums of the LLC's funds to plastic cards opened in his name by using bank electronic keys and forging documents, subsequently squandering these funds in online gambling, thus committing embezzlement.
Criminal proceedings have been initiated on this case under Article 167 (embezzlement or misappropriation) and Article 228 (preparing, falsifying, selling, or using fake documents, stamps, seals, blanks) of the Criminal Code, and investigative actions are being conducted.