ЖССТ туберкулёзни тезкор аниқлашга мўлжалланган янги диагностика усулини тасдиқлади
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти хавфли касалликлардан бири ҳисобланган туберкулёзга ташхис қўйишнинг янги диагностика усулини тасдиқлади. Бу ҳақда ССВ матбуот хизмати хабар қилди.
“Xpert MTB/RIF Ultra” деб номланувчи ушбу синама хасталикка гумон қилинган кишилар сўлагида сил касаллигини қўзғатувчи бактерия — Mycobacterium tuberculosisнинг генетик белгиларини молекуляр таҳлил ёрдамида аниқлашга мўлжалланган.
Тиббий тест натижалари бир неча соат ичида маълум бўлади. Қолаверса, мазкур синама орқали сўлак таркибидаги инфекциянинг генетик мутацияларини ҳам аниқлаш мумкин. Бу эса шифокорларнинг муқобил муолажа усулларини танлашларида асқатади.
Эслатиб ўтамиз: туберкулёз ҳар йили дунё бўйича бир миллион нафардан ортиқ беморнинг ўлимига сабаб бўлмоқда. Ҳозир бу касалликни, хусусан, унинг дориларга чидамли турларини эрта босқичда аниқлаш ЖССТнинг глобал мақсадлари қаторига киритилган.

The World Health Organization has approved a new diagnostic method for tuberculosis, considered one of the dangerous diseases. This was reported by the WHO press service.
“Xpert MTB/RIF Ultra,” this test is designed to detect the genetic markers of the Mycobacterium tuberculosis bacteria — the causative agent of tuberculosis in the suspect's sputum through molecular analysis.
Medical test results are known within a few hours. Furthermore, this test can also identify genetic mutations in the infection found in the sputum. This helps doctors in selecting alternative treatment methods.
We remind you: tuberculosis causes the death of more than a million patients worldwide every year. Currently, early detection of this disease, especially its drug-resistant forms, is included among the global goals of the WHO.