Шавкат Мирзиёевга “2025 йил учун давлат бюджети тўғрисида”ги қонун ижросини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида ахборот берилди
'Шавкат Мирзиёевга “2025 йил учун давлат бюджети тўғрисида”ги қонун ижросини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида ахборот берилди'ning rasmi
Президент Шавкат Мирзиёевга “2025 йил учун Ўзбекистон Республикасининг давлат бюджети тўғрисида”ги қонун ижросини таъминлаш чора-тадбирлари тўғрисида ахборот берилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Мазкур қонун 17 та модда ва 10 та иловадан иборат бўлиб, унда асосий иқтисодий кўрсаткичлар ўз ифодасини топган. Хусусан, 2025 йилда мамлакатимиз ялпи ички маҳсулоти 6 фоиз ўсиши кутилмоқда.
Консолидациялашган бюджет даромадлари 431 триллион сўм миқдорида, харажатлари эса 480,5 триллион сўм миқдорида режалаштирилган ҳолда, ялпи ички маҳсулотга нисбатан 3 фоиз миқдоридаги тақчиллик билан тасдиқланди.
Давлат бюджети ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетлари баланси ялпи ички маҳсулотга нисбатан 2 фоиз миқдорида тақчиллик билан шакллантирилди. Бунда давлат бюджети даромадлари 308,5 триллион сўм, харажатлари эса давлат мақсадли жамғармаларига трансфертларни инобатга олган ҳолда 344,8 триллион сўм миқдорида режалаштирилди.
2025 йилда Қорақалпоғистон Республикаси бюджетининг, вилоятлар ҳамда Тошкент шаҳар маҳаллий бюджетларининг даромадлари прогнози 65,8 триллион сўм, харажатлари прогнози 84,3 триллион сўм миқдорида бўлиши инобатга олинган. Шунингдек, республика бюджетидан маҳаллий бюджетларга 18,5 триллион сўм миқдорида тартибга солувчи бюджетлараро трансфертлар ўтказиб берилиши назарда тутилган.
Қонунга кўра, бу йил ҳам бюджет харажатларининг ижтимоий йўналтирилганлиги сақлаб қолинди. Таълим, соғлиқни сақлаш, ижтимоий ҳимоя, фан, маданият ва спортни ривожлантириш, муҳтож аҳолини уй-жой билан таъминлаш каби тадбирлар учун жами давлат бюджети харажатларининг 52 фоизи йўналтирилади.
Маҳаллий бюджетлар даромадини кўпайтириш ва мустақиллигини ошириш мақсадида қуйидаги солиқ турлари қўшимча тарзда туман ва шаҳарлар бюджетларида қолдирилади:
- айланмадан олинадиган солиқ, юридик шахсларнинг ер ва мол-мулк солиқлари тўлиқлигича (йирик солиқ тўловчилар томонидан тўланадиган солиқлар бундан мустасно);
- жисмоний шахслардан олинадиган даромад солиғи тушумларининг камида 50 фоизи (йирик солиқ тўловчилар томонидан тўланадиган солиқлар бундан мустасно);
- давлат мулкини хусусийлаштиришдан маҳаллий бюджетларга тушадиган тушумларнинг 50 фоизи.
Шунингдек, туман ва шаҳарлар маҳаллий кенгашларига айрим солиқ турлари бўйича коэффициент қўллаш ваколатлар берилган.
Умуман, давлат бюджети жорий йилда ҳам иқтисодиётни изчил ривожлантириш, ижтимоий масалаларни манзилли ҳал этиб, аҳоли фаровонлигини оширишга хизмат қилади.

Information was provided to Shavkat Mirziyoyev regarding measures for implementing the law "On the State Budget for 2025".
Image of 'Information was provided to Shavkat Mirziyoyev regarding measures for implementing the law "On the State Budget for 2025".'
President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the measures to ensure the implementation of the law "On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2025." The President's press service reported this.
This law consists of 17 articles and 10 appendices, displaying key economic indicators. Specifically, the country's gross domestic product is expected to grow by 6 percent in 2025.
The consolidated budget revenues are planned at 431 trillion sums, with expenditures at 480.5 trillion sums, approved with a deficit of 3 percent of the gross domestic product.
The balance of the state budget and the budgets of state-targeted funds is formed with a deficit of 2 percent relative to the gross domestic product. State budget revenues are planned at 308.5 trillion sums, with expenditures including transfers to state-targeted funds calculated at 344.8 trillion sums.
For 2025, the revenue forecast for the budgets of the Republic of Karakalpakstan, regions, and the city of Tashkent is taken into account at 65.8 trillion sums, with expenditure forecasts at 84.3 trillion sums. Also, a transfer of 18.5 trillion sums from the republic budget to local budgets is envisaged for regulatory inter-budget transfers.
According to the law, this year, the orientation of budget expenditures towards social priorities was maintained. A total of 52 percent of overall state budget expenditures are allocated for education, healthcare, social protection, science, culture and sports development, and providing housing for the needy population.
With the aim of increasing the revenue and independence of local budgets, the following types of taxes will be additionally retained in the budgets of districts and cities:
- turnover tax, full land and property taxes of legal entities (except taxes paid by major taxpayers);
- at least 50 percent of personal income tax revenues (except taxes paid by major taxpayers);
- 50 percent of the revenues from the privatization of state property to local budgets.
Furthermore, district and city councils are granted the authority to apply coefficients for certain types of taxes.
Overall, the state budget this year will also serve to consistently develop the economy, address social issues targetedly, and enhance the well-being of the population.