Ўзбекистонлик автофирибгар Истанбулда қўлга олинди
Жабр кўрган фуқаролардан Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги ёхуд унинг қуйи тизимларига мурожаат қилиш сўралади.
'Ўзбекистонлик автофирибгар Истанбулда қўлга олинди'ning rasmi
Туркия ва Ўзбекистон Ички ишлар вазирликлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбир давомида Истанбул шаҳрида қўлга олинган, 2015 йилдан буён автомобиль олди-сотди соҳасида кўплаб фирибгарлик жиноятларини содир этганликда айбланиб қидирувда бўлган, 1969 йилда туғилган “И.У.Б.” 2025 йил 11 январь куни Бош консулхона ходимлари иштирокида Ўзбекистон Республикасига депортация қилинди. Бу ҳақда Ўзбекистоннинг Истанбулдаги Бош консулхонаси хабар қилди.
Ушбу шахснинг ҳатти-ҳаракатларидан жабр кўрган фуқаролардан Ўзбекистон Республикаси Ички ишлар вазирлиги ёхуд унинг қуйи тизимларига мурожаат қилиш сўралади.
Жиноий жавобгарликдан қочиб хорижий давлатларда, шу жумладан Туркияда яшириниб юрган ҳар бир шахсга нисбатан жиноий таъқиб изчил равишда давом эттирилади ва жиноят учун жавобгарлик принципи қатъий таъминланади.
"Шу билан бирга, кейинги вақтларда фирибгарлик содир этилиши ҳолатлари юзасидан Бош консулхонамизга келаётган мурожаатлар сони ортганлигини инобатга олиб, фуқаролардан фирибгарларга алданиб қолишдан огоҳ бўлишларини сўраймиз", - дейилади хабарда.

A car fraudster from Uzbekistan was arrested in Istanbul.
During a joint operation by the Ministries of Internal Affairs of Turkey and Uzbekistan, a person born in 1969, known as “I.U.B.,” who has been wanted since 2015 for committing numerous fraudulent crimes in the car sales industry, was arrested in the city of Istanbul and deported to the Republic of Uzbekistan on January 11, 2025, with the participation of Consulate General staff. This was reported by the Consulate General of Uzbekistan in Istanbul.
Citizens affected by this individual's actions are requested to contact the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan or its subordinates.
Consistent criminal prosecution will continue against every individual hiding in foreign countries, including Turkey, in order to evade criminal responsibility, and the principle of accountability for crimes will be strictly ensured.
"Taking into account the increasing number of complaints regarding fraud cases received by our Consulate General recently, we ask citizens to be aware of fraudsters," the report says.