Туроператорлар “Умра”га лицензияси бўлмай туриб рекламалар тарқатаётгани аниқланмоқда
Рақобат қўмитаси томонидан оммавий ахборот воситалари ва интернет тармоқларида жойлаштирилган материаллар “Реклама тўғрисида”ги Қонуни талабларига мослиги юзасидан ўрганиш ва таҳлил ишлари олиб борилмоқда.
Жумладан, туроператорлар томонидан “Умра” тадбирини ташкил этиш ва ўтказишга оид рекламаларнинг қонунийлиги ўрганилди:
Ўтказилган ўрганишлар натижасида, Андижон, Наманган, Самарқанд ва Хоразм вилоятлари ҳудудий бошқармалари томонидан, жами 10 та (“MARMARA TRAVEL NAMANGAN”, “SULTAN TRAVEL 2022”, “DIYOR TOUR”, “PROFI-TRAVEL”, “ATLAS AVIA TOUR”, “MEROJ TREVEL”, “URAZOV ISLOM ULUGBEKOVICH (Ideal Trаvel) ”, “AL AZHAR TRAVEL”, “HIRO TRAVEL”, “MAKNOON TRAVEL” МЧЖлар) туроператорлар томонидан лицензия ҳужжатлари мавжуд бўлмаган ҳолда рекламалар жойлаштирилганлиги ва бу билан “Реклама тўғрисида”ги қонуннинг талаблари бузилганлиги юзасидан белгиланган тартибда иш қўзғатилиб, якунлари юзасидан  молиявий жарималар қўлланилди.
Шунингдек, Қўмитанинг Наманган ва Фарғона вилоятлари ҳудудий бошқармалари томонидан, жами 5 та “Safo Marva” МЧЖ, “Farg‘ona Tour 2022” МЧЖ, “Ziyorotul_Umra” МЧЖ, Buvaydaliklar hayoti telegram kanali, “Umra Ziyorati Agentligi” МЧЖлар томонидан берилган рекламаларда ҳам юқоридаги каби қонунчилик талаблари бузилиши юзасидан мансабдор шахслари маъмурий жавобгарликка тортилди.
Шу билан биргаликда, 10 дан ортиқ лицензияга эга бўлмасдан реклама материаллари тарқатаётган ахборот ресурсларини юритувчи шахсларга аниқлик киритиш мақсадида Ички ишлар вазирлиги Киберхавфсизлик марказига мурожаат қилинди. Ушбу ўрганиш якунлари юзасидан қонунчиликда белгиланган тегишли чоралар кўрилиши таъминланади.
Қўмита томонидан реклама ахборотларини қонунчилик талабларига мослиги юзасидан ўрганиш ишлари давом эттирилмоқда.

It is being discovered that tour operators are distributing advertisements for "Umrah" without having a license.
Image of 'It is being discovered that tour operators are distributing advertisements for "Umrah" without having a license.'
The Competition Committee is conducting research and analysis on the compliance of materials placed in the mass media and internet networks “About Advertising”with the requirements of the Law on advertisements.
In particular, the legality of advertisements regarding the organization and conduct of the “Umrah” event by tour operators was studied:
As a result of the studies conducted, administrative proceedings were initiated in accordance with the established order due to the placement of advertisements without license documents by 10 (MARMARA TRAVEL NAMANGAN, SULTAN TRAVEL 2022, DIYOR TOUR, PROFI-TRAVEL, ATLAS AVIA TOUR, MEROJ TREVEL, URAZOV ISLOM ULUGBEKOVICH (Ideal Travel), AL AZHAR TRAVEL, HIRO TRAVEL, MAKNOON TRAVEL LLCs) tour operators by the territorial administrations of Andijan, Namangan, Samarkand, and Khorezm regions, and financial penalties were imposed regarding the violations of the “About Advertising” law.
Additionally, by the territorial administrations of Namangan and Fergana regions, administrative responsibility was imposed on the officials of 5 LLCs “Safo Marva”, “Farg‘ona Tour 2022”, “Ziyorotul_Umra”, Buvaydaliklar hayoti telegram channel, “Umra Ziyorati Agentligi” for the violation of legislation requirements similar to the above in the advertisements provided.
Simultaneously, persons managing information resources distributing advertising materials without possessing more than 10 licenses were referred to the Ministry of Internal Affairs Cybersecurity Center for clarification. The respective measures specified in the legislation will be ensured based on the conclusion of this investigation.
The Committee continues its work on examining the compliance of advertising informations with legislative requirements.