Ўзбекистонда космик фаолият тўғрисидаги қонун қабул қилинди
Қонундан кўзланган мақсад мамлакатнинг барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишига, мудофаа қобилиятини ва хавфсизлигини мустаҳкамлашга кўмаклашиш ҳисобланади.
“Космик фаолият тўғрисида”ги Қонун (ЎРҚ-1017-сон, 13.01.2025 й.) қабул қилинди. Бу ҳақда Адлия вазирлиги хабар берди.
Қонун космик фаолият соҳасидаги муносабатларни тартибга солади.
Космик фаолиятни амалга оширишнинг асосий мақсадларидан бири Ўзбекистоннинг барқарор ижтимоий-иқтисодий ривожланишига, мудофаа қобилиятини ва хавфсизлигини мустаҳкамлашга кўмаклашиш ҳисобланади.
Вазирлар Маҳкамаси космик фаолият соҳасидаги ягона давлат сиёсати амалга оширилишини таъминлайди.
Космик тадқиқотлар ва технологиялар агентлиги космик фаолият соҳасидаги махсус ваколатли давлат органидир.
Мудофаа вазирлиги мамлакат мудофааси ва хавфсизлиги манфаатларини кўзлаган ҳолда, космик фаолият имкониятларидан фойдаланади, шунингдек ҳарбий космик технологияларни яратиш бўйича ишларни ташкил этади.
Қуйидагилар космик тизимларнинг турлари жумласига киради:
▪️Ерни масофадан зондлаш;
▪️космик мониторинг;
▪️давлат космик мониторинги;
▪️космик алоқа тизими;
▪️юқори аниқликдаги сунъий йўлдош навигация тизими;
▪️космик тизимларнинг илмий, иқтисодий, экологияга, ахборотга ва тижоратга оид мақсадларда, шунингдек Ўзбекистоннинг халқаро шартномаларига мувофиқ яратилган бошқа турлари.

In Uzbekistan, the Law "On Space Activities" was adopted.
“The Law on Space Activity” (№ URQ-1017, January 13, 2025) was adopted. The Ministry of Justice reported on this.
The law regulates relations in the field of space activities.
One of the main objectives of carrying out space activities is considered to be assisting in the sustainable socio-economic development of Uzbekistan, strengthening its defense capability and security.
The Cabinet of Ministers ensures the implementation of the unified state policy in the field of space activities.
The Space Research and Technologies Agency is the specialized state body in the field of space activities.
The Ministry of Defence uses the capabilities of space activities in the interests of the country's defense and security, and also organizes work on the creation of military space technologies.
The following are included in the types of space systems:
▪️Remote sensing of the Earth;
▪️space monitoring;
▪️state space monitoring;
▪️space communication system;
▪️high precision artificial satellite navigation system;
▪️other types of space systems created for scientific, economic, ecological, informational and commercial purposes, as well as in accordance with international treaties of Uzbekistan.