NATO: Россия Eвропа қурол саноати етакчисини ўлдиришга уринган
NATO’нинг юқори мартабали расмийси Россия Германиянинг қурол ишлаб чиқарувчи Rheinmetall  компанияси раҳбари Армин Паппергерни ўлдиришни режалаштирганини тасдиқлади.
NATO Бош котиби ёрдамчисининг инновациялар, гибрид ва кибер-кибер масалалар бўйича ўринбосари Жеймс Aппатурайнинг сўзларига кўра, AҚШ ва Германия разведкаси томонидан тўхтатилган ушбу суиқасд Россиянинг Европадаги мудофаа саноати раҳбарларини ўлдириш режаларининг бир қисми бўлган.
Бу биринчи марта NATO, немис ёки америкалик юқори мартабали амалдор Паппергерни ўлдириш учун фитна уюштирилганининг тасдиқланишидир. 2024 йил июл ойида жаҳон оммавий ахборот воситаларида бу ҳақдаги тахминлар кенг тарқалган эди.
“Сўнгги бир неча йил давомида биз NATO’га аъзо мамлакатлар бўйлаб саботаж уюштириш ҳодисаларига гувоҳ бўлдик, бу билан мен поездларни релсдан чиқариш, ўт қўйиш, сиёсатчиларнинг мулкига ҳужум қилиш, саноат раҳбарларига суиқасд уюштиришларни назарда тутяпман. Rheinmetall  воқесидан бошқа суиқасдалар ҳам режалаштирилган”, - деди Aппатурай Европа Парламентининг гибрид уруш бўйича қўмитаси йиғилишида.
Aппатурайнинг сўзларига кўра, россияликлар ўз фитналари учун ходимларни “жиноий тўдалар ёки асил мақсаддан бехабар ёшлар ёки муҳожирлар” ёрдамида жиноий хатти-ҳаракатларни амалга ошириш учун онлайн тарзда ёллашади.
"Умуман олганда, улар қўпол тарзда бўлсада, Украинани қўллаб-қувватлашга путур етказиш ва  ваҳима уйғотиш мақсадида қилинган", - дея қўшимча қилди NATO расмийси.
Ғарб иттифоқчилари Украинани йиллар давомида қурол-яроғ билан дастаклаб келади, чунки у Россия президенти Владимир Путиннинг давом этаётган кенг кўламли босқинини тўхтатишга уринмоқда.
Aппатурай Европарламент аъзоларига Россиянинг стратегик доктринаси сиёсий ғалаба орқали мақсадга эришиш, "қўлида мавжуд барча воситалардан фойдаланиш", жумладан инфратузилмага зарар етказиш ёки сиёсий аралашувдан иборатлигини таъкидлади.
Aппатурай Европа ўзининг “қайнаётган қурбақа” менталитетидан чиқиб кетиши кераклигини айтди ва ўтган декабрдаги нутқида “уруш даври тафаккурига” ўтиш вақти келганини айтган NATO Бош котиби Марк Рюттенинг фикрини такрорлади.
“Бош котиб ўзининг биринчи нутқида бизга уруш менталитети кераклигини, шу жумладан, барча мамлакатларимизга қарши доимий ва кучайиб бораётган беқарорлик кампанияси борлигини айтди. Саботаж ҳам шулар жумласидан, ”, деган Aппатурай тингловдан кейин Politico нашрига берган интервьюсида.

A senior NATO official confirmed that Russia planned to kill Armin Papperger, the head of the German arms manufacturer Rheinmetall confirmed.
According to James Appathurai, Deputy Assistant Secretary General for Emerging Security Challenges, the assassination, which was stopped by US and German intelligence, was part of Russia's plans to kill defense industry leaders in Europe.
This is the first time a senior official from NATO, Germany, or the United States has confirmed the plot to kill Papperger. Speculations about this had been widely circulated in the world media in July 2024.
“In recent years, we have witnessed sabotage events across NATO countries, which included derailing trains, setting fires, attacking politicians' properties, and plotting assassinations of industrial leaders. Other assassinations were also planned besides the Rheinmetall case,” said Appathurai at a European Parliament committee meeting on hybrid warfare.
According to Appathurai, Russians hire individuals for their plots through “criminal gangs or young people or migrants unaware of the ultimate goal” to carry out criminal activities online.
"Overall, they are crudely aimed at undermining support for Ukraine and causing panic," added the NATO official.
Western allies have been supporting Ukraine with arms for years, as it seeks to halt the ongoing large-scale aggression by Russian President Vladimir Putin.
Appathurai highlighted to the Members of the European Parliament Russia's strategic doctrine of achieving goals through political victory, "using all available means," including damaging infrastructure or political interference.
Appathurai stated that Europe needs to move away from its “boiling frog” mentality, echoing the thoughts of NATO Secretary General Mark Rutte in his speech last December that it is time to switch to a war-time mindset.
“The Secretary General in his first speech told us we need a war mentality, including that there's an ongoing and intensifying campaign of instability against all our countries. Sabotage is among them,” Appathurai said in an interview with Politico following the hearing.