Шавкат Мирзиёев Япония Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси бошчилигидаги делегацияни қабул қилди
Бўлажак "Марказий Осиё + Япония" форматидаги биринчи саммитга тайёргарлик доирасида минтақавий ҳамкорлик масалалари юзасидан фикр алмашилди.
'Шавкат Мирзиёев Япония Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси бошчилигидаги делегацияни қабул қилди'ning rasmi
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 7 февраль куни Япония Бош вазирининг махсус маслаҳатчиси Акихиса Нагасима бошчилигидаги делегацияни қабул қилди. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон билан Япония ўртасидаги дўстлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, кўп қиррали ҳамкорлик ва амалий шерикликни кенгайтиришнинг долзарб масалалари кўриб чиқилди.
Махсус маслаҳатчи Акихиса Нагасима давлатимиз раҳбарига Япония Бош вазири Сигеру Исибанинг саломи ва шахсий мактубини етказди.
Япония Ўзбекистонда қонун устуворлигига асосланган эркин ва очиқ халқаро ҳамкорликни таъминлаш ва мустаҳкамлашда ўзининг ишончли ва узоқ муддатли стратегик шеригини кўраётгани таъкидланди.
Япония ҳукумати иқтисодий ва инновацион ҳамкорлик, энергетика, саноат, инфратузилма ва ижтимоий соҳалардаги кооперация, жадал таълим ва маданий алмашинувлар, туризм ва меҳнат миграцияси дастурлари, шунингдек, самарали минтақавий ҳамкорлик каби кенг кўламли йўналишларда икки томонлама муносабатлар жадал ривожланиб бораётганини юксак баҳолаётгани алоҳида қайд этилди.
2024 йилда мамлакатлар ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми 35 фоизга ошди. Япониянинг етакчи компания ва банклари билан лойиҳалар портфели 12 миллиард доллардан зиёдни ташкил этмоқда. Ўзбекистонда 100 га яқин қўшма корхона ва ташкилотлар, жумладан, Ўзбекистон-Япония маркази муваффақиятли фаолият юритмоқда.
Ўзбекистон етакчиси олий ва юқори даражадаги фаол мулоқотлар ва ўзаро ташрифларни давом эттириш муҳимлигини қайд этди. Савдо-иқтисодий, инвестициявий ва молиявий-техник соҳалардаги, шу жумладан Япония ҳукуматининг Тараққиётга кўмаклашиш дастури доирасидаги ҳамкорликнинг кун тартиби сермазмун экани мамнуният билан қайд этилди.
Ўзбекистон Президенти Япония ҳукуматига жорий йил апрель ойида Осака шаҳрида бошланадиган "Экспо" бутунжаҳон кўргазмасини муваффақиятли ўтказишни тилади.

Shavkat Mirziyoyev received a delegation led by the Special Advisor to the Prime Minister of Japan.
In preparation for the upcoming first summit in the "Central Asia + Japan" format, discussions were held on regional cooperation issues, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of 'Shavkat Mirziyoyev received a delegation led by the Special Advisor to the Prime Minister of Japan.'
The President of the Republic of Uzbekistan, Shavkat Mirziyoyev, received a delegation led by the Special Advisor to the Prime Minister of Japan, Akihisa Nagashima, on February 7th. The President's press service reported this.
The strengthening of friendship and strategic partnership between Uzbekistan and Japan, consideration of current issues in expanding multifaceted cooperation and practical partnerships were discussed.
Special Advisor Akihisa Nagashima delivered a greeting and a personal letter from the Prime Minister of Japan, Sigeru Ishiba, to our country's leader.
It was emphasized that Japan sees in Uzbekistan a reliable and long-term strategic partner in ensuring and strengthening free and open international cooperation based on the rule of law.
The Government of Japan highly appreciates the rapidly developing bilateral relations in a wide range of areas including economic and innovative cooperation, energy, industry, infrastructure, social sectors, active education and cultural exchanges, tourism, and labor migration programs, as well as effective regional cooperation.
In 2024, the volume of trade between the countries increased by 35%. The portfolio of projects with leading Japanese companies and banks amounts to more than 12 billion dollars. Nearly 100 joint ventures and organizations, including the Uzbekistan-Japan Center, are operating successfully in Uzbekistan.
The leader of Uzbekistan noted the importance of continuing high-level active dialogues and mutual visits. The agenda for cooperation in trade-economic, investment, and financial-technical areas, including within the framework of the Japanese Government's Official Development Assistance program, was noted with satisfaction as being rich in content.
The President of Uzbekistan wished the Government of Japan success in organizing the "Expo" world exhibition, which starts in the city of Osaka in April of this year.
As part of the preparation for the first summit in the "Central Asia + Japan" format, opinions were exchanged on regional cooperation issues.