Европа Иттифоқи Трампнинг Украина борасидаги таклифини номақбул деб ҳисоблайди
Жорий йилнинг 8 феврал куни АҚШ ва Росия президентлари телефон орқали мулоқоти ва кейинроқ Трампнинг Украина президенти Владимир Зелеский билан ўтказган суҳбатининг  тафсилотлари ошкор бўлгач, Европа Иттифоқига аъзо етакчи давлатларининг Ташқи ишлар вазирлари тезкор баёнот билан чиқишди. Улар Трампнинг тинчлик таклифидан ҳайратга тушган.
Владимир Зеленский маъмуриятининг маълум қилишича, Трамп билан суҳбат жуда оғир кечган. Трамп Украина ҳукумати Россия босиб олган ерларни қайтаришдан умидини узишини, бу ҳақиқатдан йироқ эканини айтган.
Шундай бўлсада, Зеленский музокараларга тайёрлигини билдирган. АҚШ билан табиий ресурслар бўйича келишув эса 14-16 феврал кунлари бўлиб ўтадиган Мюнхен конференциясида ёки ундан ҳам олдинроқ имзоланиши мумкин,— дея маълум қилган Украина президенти.
Европа Иттифоқининг Ташқи ишлар вазирлари Трампнинг Украинада тинчлик ўрнатиш механизми борасидаги таклифига сиртдан жавоб бериб, унинг таклифини танқид қилишган. Бош дипломатлар Украинанинг ҳудудий яхлитлигини қўллаб қувватлашлари ва Киев ўз суверинететини тиклаши учун зарур ёрдамни давом эттиришга тайёрликларини изҳор қилишган.
«Биз Украинага бериладиган ёрдамимиз ҳажмини кўпайтиришга тайёрмиз. Россиянинг ҳарбий агресияси қаршисида Украинанинг мустақиллиги, суверенитети ва ҳудудий яхлитлигини қўллаб қувватлашимизни эълон қиламиз. Бизнинг умумий масадимиз — Украинани адолатли, кенг қамровли ва мустаҳкам тинчликка эришиши йўлида дастаклашдан иборат” дейилади Франция, Германия, Польша, Италия, Испания ва Буюк Британия ташқи ишлар вазирларининг маслаҳатлашувидан кейин эъло қилинган баёнотда.
Малаҳат кенгашида Украинанинг Ташқи ишлар вазири Андрей Сибига ҳамда Европа Иттифоқи давлатларининг мудофаа вазирлари ҳам иштирок этган.
«Биз кейинги қадамларин америкалик иттифоқчиларимиз билан муҳокама қилиш ниятидамиз. Бизнинг умумий мақсадимиз - Украинанинг кучли позицияда туриб гапира олишига, Европа эса ушбу музокаралар иштирокчиси бўлишига эришишдан иборат”, дейилади баёнотда.
Ўз навбатида АҚШ Украинанинг 2014 йилгача бўлган чегараларига қайтишини воқеликка тўғри келмайдиган ҳолат деб ҳисоблайди. Бу ҳақда Пентагон раҳбари Пит Хегсет маълум қилган.
Хегсет, “Украинанинг NATOʼга аъзо бўлиши, АҚШ томонидан Россия билан низони дипломатик йўл билан ҳал этилганининг реал натижаси дея баҳоланмаслигини”, айтиб ўтди.  Унинг сўзларига кўра, Европа ва бошқа мамлакатлар кучлари Украина учун хавфсизлик кафолатларини таъминлаши керак, АҚШ Европага қўшин жўнатмайди.

The European Union considers Trump's proposal on Ukraine unacceptable.
The Foreign Ministers of the leading member countries of the European Union issued a swift statement.
Image of 'The European Union considers Trump's proposal on Ukraine unacceptable.'
On February 8th of this year, after the phone conversation between the US and Russian presidents was revealed, and following Trump's conversation with Ukrainian President Volodymyr Zelensky, the Foreign Ministers of the leading member states of the European Union issued an urgent statement. They were astonished by Trump's peace proposal.
According to the administration of Volodymyr Zelensky, the conversation with Trump was very difficult. Trump told the Ukrainian government to abandon hope of reclaiming the lands occupied by Russia, stating it was far from reality.
Nevertheless, Zelensky expressed his readiness for negotiations. The agreement on natural resources with the US might be signed during the Munich conference on February 14-16, or even earlier, as announced by the President of Ukraine.
The Foreign Ministers of the European Union responded superficially to Trump's proposal for establishing peace in Ukraine, criticizing his suggestion. The chief diplomats expressed their support for Ukraine's territorial integrity and readiness to continue assistance for Kyiv to restore its sovereignty.
«We are ready to increase our support for Ukraine. We declare our support for Ukraine's independence, sovereignty, and territorial integrity against Russia's military aggression. Our common goal is to support Ukraine in achieving a just, comprehensive, and durable peace,” stated the announcement made after consultations by the Foreign Ministers of France, Germany, Poland, Italy, Spain, and Great Britain.
The consultation also involved Ukraine's Foreign Minister Andriy Sibiga, and the defense ministers of the European Union member states.
«We intend to discuss the next steps with our American allies. Our common goal is to ensure that Ukraine can speak from a position of strength and that Europe can be a participant in these negotiations,” the statement said.
In turn, the US considers the return to Ukraine's borders prior to 2014 as unrealistic, as stated by Pentagon chief Pete Hegset.
Hegset remarked, “Ukraine's membership in NATO cannot be seen as a real outcome of resolving the conflict with Russia through diplomatic means,” according to him. He stated that Europe and other countries should provide security guarantees for Ukraine, the US will not send troops to Europe.