Украинада сайловлар 2025 йил 26 октябрь куни бўлиб ўтади
Украина собиқ президенти Петро Порошенко Украинада сайловлар 2025 йил 26 октябрда бўлиб ўтишини маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, у бу маълумотни Президент офисидаги манбалардан, ҳуқуқни муҳофаза қилиш органларидан ҳамда ҳозирда сайлов бюллетенларини тайёрлаш устида иш олиб бораётган “Украина” босмахонасидан олган.
"Mанбаларимизга кўра, Марказий сайлов комиссияси сайловчилар реестрига ўзгартиришлар киритишни бошлаган. Шунингдек, Адлия вазирлиги Берлинда биринчи офисини очмоқда. Бундай ҳаракатлар фақат сайловларга тайёргарлик учун қилиниши мумкин", — дея аниқлик киритган собиқ президент.
Эслатиб ўтамиз, жорий йилда Украинада сайловларнинг бўлиб ўтиши Трампнинг “тинчлик режаси” лойиҳасида ҳам тилга олинган эди. Ушбу режага кўра, президентлик сайлови август охирида, парламент ва маҳаллий кенгаш сайловлари эса 26 октябрда ўтказилиши керак.

Elections in Ukraine will take place on October 26, 2025.
It is reported that the Central Election Commission has begun making changes to the voter registry, paying attention to the delivery of the sentence and punctuation marks.
Image of 'Elections in Ukraine will take place on October 26, 2025.'
Former President of Ukraine Petro Poroshenko has announced that the elections in Ukraine will be held on October 26, 2025.
According to him, he obtained this information from sources in the President's office, law enforcement agencies, and the "Ukraine" printing house, which is currently working on preparing the election ballots.
"According to our sources, the Central Election Commission has begun making changes to the voter registry. Moreover, the Ministry of Justice is opening its first office in Berlin. Such actions can only be aimed at preparing for the elections," clarified the former president.
We remind you that the occurrence of elections in Ukraine this year was also mentioned in Trump's "peace plan" project. According to this plan, the presidential elections were supposed to be held at the end of August, and the parliamentary and local council elections on October 26.