Покистон Бош вазири Ўзбекистонга келади
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг таклифига биноан Покистон Ислом Республикаси Бош вазири Шаҳбоз Шариф 25-26 февраль кунлари расмий ташриф билан мамлакатимизда бўлади. Бу ҳақда Президент матбуот хизмати хабар қилди.
Бўлажак олий даражадаги музокаралар кун тартибидан Ўзбекистон-Покистон стратегик шериклик ва кўп қиррали ҳамкорлик муносабатларини янада ривожлантириш ва кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Ўзаро товар айирбошлаш ҳажмини ошириш, транспорт боғлиқлигини кучайтириш ва транзит салоҳиятини рўёбга чиқариш, енгил ва чарм саноати, қишлоқ хўжалиги, фармацевтика, электротехника ва иқтисодиётнинг бошқа тармоқларида кооперация лойиҳаларини илгари суриш борасидаги қўшма режалар диққат марказида бўлади.
Маданий-гуманитар ва туризм алоқаларини фаоллаштириш масалалари ҳам кўриб чиқилади. Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар юзасидан фикр алмашилади.
Саммит якунида Қўшма декларация ва қатор икки томонлама ҳужжатлар қабул қилиниши режалаштирилган.
Ташрифнинг ишбилармонлик дастури доирасида етакчилар Ўзбекистон-Покистон қўшма бизнес форумида ҳам иштирок этадилар.

At the invitation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev, the Prime Minister of the Islamic Republic of Pakistan Shahbaz Sharif will be officially visiting our country on February 25-26. This was reported by the Presidential press service.
The upcoming high-level negotiations agenda includes issues of further development and expansion of Uzbekistan-Pakistan strategic partnership and multilateral cooperation relations.
Joint plans in terms of increasing the volume of trade, strengthening transport connectivity and unleashing transit potential, promoting cooperation projects in light and leather industries, agriculture, pharmaceuticals, electrical engineering, and other sectors of the economy will be in focus.
Issues of enhancing cultural-humanitarian and tourism relations will also be reviewed. A exchange of views on topical issues of international and regional significance will take place.
At the end of the summit, the adoption of a Joint Declaration and a number of bilateral documents is planned.
Within the framework of the business program of the visit, leaders will also participate in the Uzbekistan-Pakistan joint business forum.