Тошкентда 20 дан ортиқ жанговар ва пневматик қурол сақлаган шахслар ушланди
Тезкор-профилактик тадбирда 1 та жанговар, 21 та пневматик қурол ва 7 та ўқотар ов милтиғи ҳамда 14 дона ўқ-дорилар ноқонуний муомаладан олинди.
'Тошкентда 20 дан ортиқ жанговар ва пневматик қурол сақлаган шахслар ушланди'ning rasmi
Тошкент шаҳрида жорий йилнинг 15 январь кунидан 15 февраль кунига қадар олиб борилган “Хавфсиз ва соғлом пойтахт” комплекс махсус тезкор-профилактик тадбирларида 1 та жанговар, 21 та пневматик қурол ва 7 та ўқотар ов милтиғи ҳамда 14 дона ўқ-дорилар ноқонуний муомаладан олинди. Бу ҳақда Ички ишлар бош бошқармаси хабар берди.
Ташкил этилган махсус гуруҳлар томонидан жами 801 та гиёҳвандлик воситалари, психотроп моддалар ва кучли таъсир қилувчи воситаларнинг ноқонуний муомаласи билан боғлиқ ҳолатлар аниқланди. Улар бўйича 567 та жиноят иши қўзғатилди, 158 та маъмурий баённомалар расмийлаштирилди, 76 та ҳолат бўйича терговга қадар текширув ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Кўрилган тезкор чора-тадбирлар натижасида жами 21 килограмм 818 грамм гиёҳвандлик воситалари, 28 минг 790 та кучли таъсир қилувчи, 26 килограмм “прегабалин” дори воситаларининг ноқонуний муомаласига чек қўйилди.
Гиёҳвандлик воситаларини яшириш усули орқали тарқатувчилар билан боғлиқ 34 та ҳолат аниқланиб, унинг натижасида 9 килограмм 538 грамм ноқонуний гиёҳвандлик моддалари ҳамда 3689 дона кучли таъсир қилувчи дори воситаларининг ноқонуний муомаласи тўхтатиб қолинди.
Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларнинг савдоси билан шуғулланувчи интернет дўконлари, уларнинг администратор ва операторларини аниқлаш, фаолиятига чек қўйиш борасида тезкор-қидирув тадбирлари ўтказилди. Бундай интернет дўконларнинг рекламаси акс этган жами 1323 та “наркограффити”лар аниқланиб, бартараф қилинди.
Гиёҳванд моддалар ҳамда кучли таъсир қилувчи дори воситаларига ружу қўйган 501 нафар шахс махсус тиббиёт муассасаларига даволанишга ётқизилди.
Ўтказилган тезкор-қидирув тадбирлари натижасида жами 488 та жиноятлар “иссиқ изидан” фош этилди, 160 нафар қидирувдаги шахс ушланди, 45 нафар бедарак йўқолганлар аниқланиб яқинларига қайтарилди.
Ўткир тиғли буюмларни қонунга хилоф равишда олиб юрган 2181 нафар фуқаро аниқланиб, тегишли тартибда маъмурий баённомалар расмийлаштирилди.
Тезкор тадбирлар давомида 1 та жанговар (ПМ), 21 та пневматик қурол ва 7 та ўқотар ов милтиғи ҳамда 14 дона ўқ-дорилар ноқонуний муомаладан олинди. Ҳар бир ҳолат юзасидан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Йўл ҳаракати қоидалари билан боғлиқ 102 минг 404 та қоидабузарлик аниқланган. Шундан, қўпол қоидабузарликлар 9807 та, маст ҳолда автомашина бошқариш 366 та, светофор ишораларига амал қилмаслик 83 тани ташкил қилмоқда.

In the city of Tashkent, from January 15 to February 15 of this year, during the "Safe and Healthy Capital" special rapid-preventive measures, 1 combat, 21 pneumatic weapons and 7 rifled hunting guns, as well as 14 rounds of ammunition were seized from illegal circulation. The Ministry of Internal Affairs reported this.
The specially organized groups identified a total of 801 cases related to the illegal trafficking of narcotics, psychotropic substances, and strong agents. Based on these, 567 criminal cases were initiated, 158 administrative protocols were formalized, and investigative actions are being carried out on 76 cases prior to the investigation.
As a result of the rapid measures taken, a total of 21 kilograms 818 grams of narcotics, 28,790 potent substances, and 26 kilograms of "pregabalin" medication were prevented from illegal circulation.
34 cases related to distributors hiding narcotic substances were identified, resulting in the seizure of 9 kilograms 538 grams of illegal narcotics and 3,689 pieces of potent medications from illegal circulation.
Rapid-search measures were conducted to identify and halt the operations of online stores dealing with the sale of narcotics and psychotropic substances, their administrators, and operators. As a result, 1,323 instances of "narcograffiti" advertisements were identified and eliminated.
501 individuals addicted to narcotics and potent medications were admitted to specialized medical institutions for treatment.
As a result of the rapid-search operations conducted, a total of 488 crimes were exposed "in hot pursuit," 160 wanted individuals were detained, and 45 missing persons were identified and returned to their relatives.
2,181 citizens carrying bladed objects illegally were identified, and the appropriate administrative protocols were formalized.
During the rapid operations, 1 combat (PM), 21 pneumatic weapons, and 7 rifled hunting guns, as well as 14 rounds of ammunition were seized from illegal circulation. Criminal cases were initiated, and investigative actions are being conducted on each case.
102,404 traffic rule violations were identified. Among these, severe violations totaled 9,807, driving under the influence accounted for 366 cases, and 83 instances of non-compliance with traffic light signals were recorded.