Тошкентда маданий мерос объекти ёнида ноқонуний қурилиш тўхтатилди
Ўзбекистон амалий санъат музейига таҳдид солаётган қонунбузарликлар сабабли судга даъво аризаси киритилган.
'Тошкентда маданий мерос объекти ёнида ноқонуний қурилиш тўхтатилди'ning rasmi
Тошкент туманлараро иқтисодий суди Яккасарой тумани Юсуф Хос Ҳожиб кўчаси, 28 уй манзилида олиб борилаётган қурилиш ишларини тўхтатди. Бу ҳақда Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси хабар қилмоқда.
Маълум қилинишича, даъво аризаси Ўзбекистон Маданият ва санъатни ривожлантириш жамғармаси ташаббуси билан Маданий мерос агентлиги томонидан Ўзбекистон амалий санъат музейига таҳдид солаётган қонунбузарликлар сабабли киритилди.
"Музей муҳим маданий мерос объекти ва Тошкент модернизмининг диққатга молик намунаси ҳисобланади. Шу сингари масканларни муҳофаза қилиш нафақат тарихни, балки шаҳарнинг меъморий қиёфасини сақлаб қолиш учун ҳам муҳимдир", дейилади хабарда.

An illegal construction near a cultural heritage site in Tashkent was stopped.
Due to violations posing a threat to the Museum of Applied Arts of Uzbekistan, a lawsuit has been filed.
Image of 'An illegal construction near a cultural heritage site in Tashkent was stopped.'
The Tashkent Interdistrict Economic Court has halted construction works being carried out at the address Yusuf Khos Hodjib street, 28 in Yakkasaray district. This was reported by the Foundation for the Development of Culture and Arts.
It has been reported that the lawsuit was filed by the Agency for Cultural Heritage on the initiative of the Foundation for the Development of Culture and Arts of Uzbekistan, due to legal violations threatening the Uzbekistan Museum of Applied Arts.
"The museum is considered an important object of cultural heritage and a notable example of Tashkent modernism. Protecting such places is important not only for preserving history but also for maintaining the architectural appearance of the city," the report states.