Европа давлатлари Украинага 10 мингдан ортиқ тинчликпарвар кучларини юборади
Буюк Британия бош вазири Кир Стармер томонидан ташкил этилган Киев иттифоқдошларининг онлайн саммитида Лондон сулҳ тузилгандан сўнг ўз ҳарбийларини Украинага юборишга тайёр бўлган “жуда кўп” мамлакатларнинг қўллаб-қувватловига эга бўлди. Бу ҳақда The Sunday Times ҳукуматдаги юқори мартабали манбаларига таяниб хабар тарқатган.
Маълум бўлишича, контингент сони 10 минг кишидан ошади, тинчликпарвар кучларнинг асосий қисми катта эҳтимоллик билан Буюк Британия ва Франциядан бўлади.
Шунингдек, тахминан 35 мамлакат тинчликпарвар миссия доирасида қурол-яроғ, логистика ва разведка ёрдамини тақдим этишга тайёр, экани айтилмоқда.

The Prime Minister of Great Britain, Keir Starmer, organized an online summit of Kyiv allies in which London received support from “very many” countries ready to send their troops to Ukraine after peace is achieved. This was reported by The Sunday Times, citing high-ranking government sources.
It appears that the contingent will exceed 10,000 personnel, with the majority of the peacekeeping forces likely coming from Great Britain and France.
Also, approximately 35 countries are said to be ready to provide weapons, logistics, and intelligence support within the scope of the peacekeeping mission.