Ўзбекистон жаҳон парламентаризмининг марказига айланади
Марказий Осиё тарихида илк маротаба Тошкент шаҳрида Парламентлараро иттифоқнинг 150-юбилей ассамблеяси бўлиб ўтади.
'Ўзбекистон жаҳон парламентаризмининг марказига айланади'ning rasmi
Бу ҳақда Олий Мажлис Сенати Матбуот хизмати хабар берди.
Жорий йилнинг 5-9 апрель кунлари "Tashkent City" ҳудудидаги Конгресс-холл мажмуасида ўтказиладиган мазкур анжуманда дунёнинг 180 та мамлакати, 15 та кузатувчи давлат ҳамда 25 дан ортиқ халқаро ва парламентлараро ташкилотдан 2 мингга яқин делегатлар иштирок этиши кутилмоқда.
Йиғилишнинг асосий мавзуси "Ижтимоий ривожланиш ва адолат учун парламент ҳаракати" бўлиб, унда камбағалликни бартараф этиш, муносиб меҳнат шароитларини яратиш, ижтимоий инклюзияни қўллаб-қувватлаш ва қарор қабул қилиш жараёнида камситилган гуруҳлар иштирокини ошириш каби масалалар муҳокама қилинади.
Ассамблея сўнггида Парламентлараро иттифоқнинг резолюциялари ва Тошкент декларацияси қабул қилинади.

The Senate of the Oliy Majlis Press Service reported about this.
During the days of April 5-9 of this year, the conference, which will be held in the Congress-Hall complex of the "Tashkent City" area, is expected to be attended by nearly 2,000 delegates from 180 countries of the world, 15 observer states, and more than 25 international and inter-parliamentary organizations.
The main theme of the meeting is "Parliamentary action for social development and justice," discussing issues such as eradicating poverty, creating decent working conditions, supporting social inclusion, and increasing the participation of marginalized groups in the decision-making process.
At the end of the assembly, resolutions of the Inter-Parliamentary Union and the Tashkent Declaration will be adopted.