Истанбул мэри қамалди
Туркияда суд Истанбул мэри Экрем Имамоғлуни коррупция иши бўйича қамоққа олиш тўғрисида қарор чиқарди. Шу билан бир пайтда, бугун мухолифатдаги Республика-халқ партияси президентликка ўз номзодини кўрсатиш учун дастлабки сайловни ўтказмоқда ва унда ягона номзод Имамоғлудир. Намойишлар давом этяпти.
23 март куни Туркияда суд Истанбул шаҳри мэри Экрем Имамоғлуни коррупция терговининг бир қисми сифатида қамоққа олиш тўғрисида қарор чиқарди.
Суд қарорига кўра, коррупцияда айбланаётган Имамоғлу иш бўйича суд жараёни тугагунига қадар қамоқда сақланади, деб ёзмоқда CNN Türk.
"Бу қарор бизнинг суд тизимимиз учун шармандаликдир", — деди Анқара мэри Мансур Яваш вазиятга муносабат билдириб.
Терговда 100 нафар гумонланувчига нисбатан жиноий уюшмани бошқариш, унга аъзолик, коррупция, порахўрлик, фирибгарлик, шахсга доир маълумотларни қонунга хилоф равишда эгаллаш ва кимошди савдосига коррупциявий аралашув каби айбловлар қўйилган
22 март куни Истанбул ва Туркиянинг бошқа шаҳарларида бўлиб ўтган норозилик намойишларида, мамлакат ички ишлар вазири Али Ерликая маълумотига кўра, 323 киши қўлга олинган. Полиция яна сув пуркагич ва кўздан ёш оқизувчи газдан фойдаланди.

The mayor of Istanbul was arrested.
In Turkey, a court has issued a decision to arrest Istanbul Mayor Ekrem İmamoğlu on corruption charges. At the same time, today, the opposition Republican People's Party is holding a primary election to nominate its candidate for the presidency, and İmamoğlu is the sole candidate. Protests continue.
On March 23, a court in Turkey issued a decision to arrest Ekrem İmamoğlu, the Mayor of Istanbul, as part of a corruption investigation.
According to the court decision, İmamoğlu, who is accused of corruption, will be kept in jail until the end of the legal proceedings, writes CNN Türk.
"This decision is a disgrace to our judicial system," said Ankara Mayor Mansur Yavaş, commenting on the situation.
In the investigation, 100 suspects are facing charges such as leading a criminal organization, membership in it, corruption, bribery, fraud, illegally obtaining personal information, and corrupt interference in auctions.
On March 22, during the protests in Istanbul and other cities of Turkey, 323 people were arrested, according to the information provided by the Minister of Internal Affairs Ali Yerlikaya. The police also used water cannons and tear gas.