Айрим талабаларга кейинги ўқув йили учун фоизсиз таълим кредити ажратилади
Бугун бўлиб ўтган матбуот анжуманида ўзлаштириш кўрсаткичи 3,5 ва ундан юқори бўлган айрим тоифадаги талабаларга кейинги ўқув йили учун фоизсиз таълим кредити ажратилиши маълум қилинди.
Маълумки, олийгоҳларда давлат гранти квоталарини табақалаштирилган тарзда қайта тақсимлаш амалиёти жорий этилди. Қайд ўтилишича, эндиликда иккинчи ва ундан юқори курсларда таҳсил олаётган, ўзлаштириш кўрсаткичи юқори бўлган ижтимоий фаол талабаларга таълим гранти тўлиқ ва тўлиқ бўлмаган шаклларда тақдим этилади.
Шунингдек, Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги ҳамда Олий таълим, фан ва инновациялар вазирлиги томонидан белгиланган айрим тоифадаги талабаларга қўшимча имкониятлар яратилди.
Ушбу тоифадаги талабалар ўзлаштириш кўрсаткичига қараб икки турдаги грантдан фойдаланиши мумкин. Биринчи турдаги грант орқали уларнинг контракт тўлови Давлат бюджетидан тўлиқ қопланади, иккинчи турдаги грантда эса молиявий мустақил олийгоҳларнинг маблағлари ҳисобидан контракт суммасининг маълум бир қисми қоплаб берилади.
Бундан ташқари, ушбу тоифадаги абитуриентлар учун давлат гранти квотасидан ташқари 10 фоизгача қўшимча грантлар ажратилади. Давлат грантига ўтиш балининг 80 фоизидан юқори натижа кўрсатган абитуриентлар ушбу грантлар орқали ўқишга кириш имкониятига эга бўлади

At today's press conference, it was announced that interest-free education loans will be allocated for the next academic year to students of certain categories with an assimilation index of 3.5 and above it was stated.
As is known, the practice of redistributing state grant quotas in a stratified manner has been introduced in higher education institutions. It is noted that from now on, socially active students with a high assimilation index studying in the second and higher courses will be offered education grants in full and partial forms.
Additionally, additional opportunities have been created for students of certain categories by the National Agency for Social Protection and the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation.
Depending on their assimilation index, students in this category can benefit from two types of grants. Through the first type of grant, their contract payment is fully covered by the State budget, while in the second type of grant, a certain part of the contract sum is covered by the funds of financially independent higher education institutions.
Furthermore, for the applicants in this category, up to an additional 10 percent of grants are allocated besides the state grant quota. Applicants who have achieved results above 80 percent of the entry score will have the opportunity to be admitted through these grants