Россия сунъий йўлдошларга қарши фазода ядровий қуролдан фойдаланишни кўриб чиқмоқда.
НАТО раҳбари Марк Рютте Россия томонидан фазода ядровий қурол жойлаштирилиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантирди. Бош котибнинг айтишича, Россия сунъий йўлдошларга қарши фазода ядровий қуролдан фойдаланишни кўриб чиқмоқда. Бу 1967 йилда қабул қилинган Фазодан фойдаланиш тўғрисидаги шартномани бузиш ҳисобланади.
НАТО Россия ядровий қуролларни космосга жойлаштириб, сунъий йўлдошларни нишонга олиш имконини кўриб чиқмоқда, деган хавотирда. Ташкилот бош котиби Марк Рютте бу эҳтимол ҳақида Германиянинг Welt am Sonntag газетасига берган интервьюсида маълум қилди.
Унинг айтишича, Москванинг фазовий имкониятлари Ғарбга нисбатан эскириб қолган. "Шу боис, фазода ядровий қурол ишлаб чиқиш — Россия учун ўз имкониятларини яхшилаш усули ҳисобланади. Бу эса катта ташвиш уйғотади", — деди Рютте.
Қуроллар Ерни эмас, балки сунъий йўлдошларни нишонга олиши мумкин бўлса-да, уларни йиқитиш жиддий оқибатларга олиб келиши мумкин. Чунки бугунги кунда навигация, алоқа ва атроф-муҳит мониторинги каби кўплаб тизимлар сунъий йўлдошларга таянади.
Рюттенинг таъкидлашича, бундай ҳаракат Россия томонидан 1967 йилда АҚШ ва СССР томонидан имзоланган Фазодан фойдаланиш тўғрисидаги шартномани бузиш бўлади. У ҳозиргача халқаро фазо ҳуқуқининг асосий асоси бўлиб, фазода оммавий қирилиш қуролларини жойлаштиришни тақиқлайди.
Рюттега кўра, НАТО иттифоқчилари янги таҳдидларга мослашмоқда, ахборот алмашмоқда ва яхшироқ ҳимояланган сунъий йўлдошлар ишлаб чиқмоқда.
"Сўнгги йилларда фазо тобора гавжумлашиб, хатарли ва ноаниқ маконга айланмоқда. Биз фазодаги рақобат қаттиқ ва кескин тус олганини биламиз. Бу фақат тижорий эмас, балки хавфсизлигимизга ҳам таъсир кўрсатади", — деган НАТО бош котиби.

Russia is considering the use of nuclear weapons in space against artificial satellites.
NATO leader Mark Rutte warned about the possibility of Russia deploying nuclear weapons in space. According to the Secretary-General, Russia is considering the use of nuclear weapons in space against satellites. This would violate the Outer Space Treaty adopted in 1967.
NATO is concerned that Russia is considering the possibility of deploying nuclear weapons into space and targeting satellites. The organization's Secretary-General, Mark Rutte, disclosed this information in an interview with Germany's Welt am Sonntag newspaper here.
According to him, Moscow's space capabilities have become outdated compared to the West. "Therefore, developing nuclear weapons in space is considered a way for Russia to improve its capabilities. This is a major cause for concern," said Rutte.
While the weapons might target satellites rather than the Earth, their destruction could lead to serious consequences. This is because many systems such as navigation, communication, and environmental monitoring rely on satellites today.
Rutte emphasized that such an action would represent a breach by Russia of the Outer Space Treaty signed by the US and the USSR in 1967. It remains the foundational principle of international space law, prohibiting the placement of weapons of mass destruction in space.
According to Rutte, NATO allies are adapting to new threats, sharing information, and developing better-protected satellites.
"In recent years, space has become increasingly cluttered, dangerous, and unpredictable. We are aware that the competition in space has become intense and sharp. This affects not only commercial interests but also our security," said the NATO Secretary-General.