АҚШда самолёт қуён сабабли ёниб кетди
United Airlines авиакомпаниясига тегишли Boeing 737-800 самолёти Денвердан Канадага йўл олган чоғида моторда ёнғин чиққани сабаб мажбурий қўнишни амалга оширди.
'АҚШда самолёт қуён сабабли ёниб кетди'ning rasmi
"United Airlines" авиакомпаниясига тегишли Boeing 737-800 самолёти Денвердан Канадага йўл олган чоғида моторда ёнғин чиққани сабаб мажбурий қўнишни амалга оширди.
Экспертларнинг аниқлик киритишича, ушбу воқеа қуённинг самолёт турбинасига кириб қолиши билан боғлиқ.
United авиакомпаниясининг 2325-рейси якшанба куни Денвердан Канададаги Эдмонтон шаҳрига 153 нафар йўловчи ва 6 нафар экипаж аъзоси билан учиб чиққан эди.
АҚШнинг ФАМ (Федерал авиация маъмурияти) маълумотига кўра, экипаж учиш вақтида ҳайвонга урилиб кетганини хабар қилган. Қайси ҳайвон экани аниқ айтилмаган, бироқ воқеа вақтида йўлакда қўйлари билан бирга қуёнлар югуриб юргани қайд этилган.
"Йўлакда қуёнлар фаоллигига эҳтиёт бўлинг", — деб бошқа учувчиларни огоҳлантирган диспетчер. "Қуён югуриб кетаётгани... сизнинг учиш йўналишингизга қараб кетаяпти."
"Эҳтимол, уни босиб ўтгандирмиз", — деб айтган United’нинг бошқа учувчиси диспетчерга.
"Биз улардан каттароқмиз-ку", — деб ҳазил қилган Frontier авиакомпанияси учувчиси.
Бироқ United 2325 учун бу ҳазил эмасди. "Қанотимизда ёнғин чиққани ҳақида хабар олдик", — деб айтган United 2325 рейси учувчиси фавқулодда ҳолат эълон қилиб, аэропортга қайтиш ва айланиб келиш режасини баён этган.
Denver аэропорти жамоатчилик билан алоқа бўйича масъули Кейлен Виллагрананинг CNN’га айтишича, ёнғин машиналари одатий тартибда чақирилган.
Самолёт кейинроқ хавфсиз равишда жойига қайтиб, йўловчилар бошқа самолётга ўтказилди ва улар Эдмонтонга учиб кетишди.
ФАМнинг ёввойи табиат билан тўқнашувлар маълумотлар базасига кўра, ўтган йили Денвер халқаро аэропортида самолётлар 800 маротаба ҳайвонларга урилиб кетган. Бу тўқнашувларнинг кўп қисми қушлар билан содир бўлган. Шунингдек, баъзи ҳолларда самолётлар итлар, каламуш, эчкиэмар ва қуёнларга ҳам урилиб кетган.

A plane caught fire in the US due to a rabbit
The United Airlines Boeing 737-800 made a forced landing due to an engine fire while en route from Denver to Canada.
Image of 'A plane caught fire in the US due to a rabbit'
The United Airlines Boeing 737-800 made a forced landing due to an engine fire while en route from Denver to Canada. Experts clarified that this incident was related to a rabbit entering the aircraft's turbine.
United Airlines flight 2325 departed from Denver on Sunday to Edmonton, Canada, with 153 passengers and 6 crew members.
According to the US Federal Aviation Administration (FAM), the crew reported colliding with an animal during the flight. It was not specified which animal it was, but it was noted that at the time of the incident, rabbits were running along the path with their sheep.
"Be careful of rabbit activity in the corridor," the dispatcher warned the other pilots. "The rabbit is running... it's heading in your direction of flight."
"Perhaps we crossed it," another United pilot told the dispatcher.
"We're bigger than them," a Frontier airline pilot joked.
But for United 2325, this was no joke. "We received a report of a fire on our wing," said the United Flight 2325 pilot, who declared a state of emergency and announced his plans to return to the airport and take a tour.
Denver Airport's public relations officer, Kailen Villagrana, told CNN that fire trucks were called in as usual.
The plane later safely returned to its seat, the passengers were transferred to another plane, and they flew to Edmonton.
According to the FAM's wildlife collision database, aircraft crashed into animals 800 times at Denver International Airport last year. Most of these collisions occurred with birds. Also, in some cases, planes crashed into dogs, rats, lizards, and rabbits.