Кимё саноати диверсификация қилинади
Президент кимё саноатидаги лойиҳалар ижроси ва тармоқни диверсификация қилиш бўйича режалар тақдимоти билан танишди.
'Кимё саноати диверсификация қилинади'ning rasmi
Қайд ўтилишича, ислоҳотлар натижасида тармоқда бозор тамойиллари жорий этилиб, инвестицияларга кенг йўл очилди. Ишлаб чиқариш занжирини кенгайтириш учун Навоий, Фарғона, Қўнғиротда 3 та кимёвий кластер, Чирчиқ ва Жиззахда 2 та технопарк ташкил этилди. Қўқон суперфосфат заводи тўлиқ модернизация қилинди.
Сўнгги беш йилда 23 та янги корхона очилиб, 4 мингдан ортиқ иш ўрни яратилди. Тармоққа халқаро брендлар кириб келди, кичик тоннажли маҳсулотлар тайёрлаш йўлга қўйилди. Буларнинг самарасида кимё саноатида ишлаб чиқариш 1,5 баробар ўсди.
Тақдимотда мутасаддилар бу йилги ишлар ва режалар тўғрисида ҳисобот берди.
Қайд этилганидек, жорий йил биринчи чоракда тармоқда 181 миллион долларлик инвестиция ўзлаштирилган, 39 миллион долларлик 3 та лойиҳа ишга туширилган.
Энди иккинчи чоракда 170 миллион долларлик хорижий инвестицияларни ўзлаштириш ҳисобидан “яшил” водород ва циан тузлари корхоналарини ишга тушириш режалаштирилган.
Рақамлаштириш жараёни давом эттирилиб, тармоқнинг ҳамкор соҳалар билан интеграцияси кенгайтирилади. Кимё заводларининг ягона ғазначилик тизимида қўшимча модуллар очилади. “Ягона рақамли платформа” якунига етказилиб, корхоналарнинг 15 та иқтисодий кўрсаткичлари акс эттирилади.
Яна бир муҳим вазифа – энергия самарадорлик. Энергияни тежаш ҳамда ишлаб чиқариш қувватларидан фойдаланиш даражасини ошириш орқали таннархни камайтириш зарурлиги таъкидланди.
Соҳада ҳали ишга солинмаган имкониятлар кўплиги кўрсатиб ўтилди. Жадал ривожланаётган ички бозорда маҳсулотларга талаб ортаяпти. Жаҳон бозоридаги нобарқарор шароит ҳам янги вазифалар қўймоқда.
Шу боис тармоқни таркибий жиҳатдан ўзгартириш, маҳаллийлаштириш ва қўшилган қийматни ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Мутасаддиларга ҳозирги замон талаблари ва келгуси иқтисодий прогнозлар асосида кимё саноатини ривожлантириш бўйича янги дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди. Бунда янги йўналишларни ўзлаштириш орқали тармоқни диверсификация қилиш, юқори қўшилган қийматли маҳсулотлар ишлаб чиқаришга алоҳида аҳамият қаратиш зарурлиги кўрсатиб ўтилди.

The chemical industry will be diversified.
The president became acquainted with the presentation of the projects' execution in the chemical industry and plans for diversifying the sector.
Image of 'The chemical industry will be diversified.'
As mentioned, as a result of the reforms, market principles were introduced to the sector and wide avenues for investments were opened. For expanding the production chain, 3 chemical clusters in Navoi, Fergana, Qongirot and 2 technoparks in Chirchiq and Jizzakh were established. The Kokand superphosphate plant was fully modernized.
In the last five years, 23 new enterprises were opened, creating more than 4,000 jobs. International brands entered the sector, and the production of small-scale products was established. As a result, the chemical industry's production increased by 1.5 times.
During the presentation, officials reported on this year's work and plans.
As noted, in the first quarter of the current year, the sector absorbed investments of 181 million dollars, and 3 projects worth 39 million dollars were launched.
Now, in the second quarter, it is planned to launch enterprises for “green” hydrogen and cyan salts through the assimilation of foreign investments of 170 million dollars.
The digitalization process is being continued, and the sector's integration with partner sectors is being expanded. Additional modules will be opened in the unified treasury system of the chemical plants. The "Unified Digital Platform" will be completed, reflecting 15 economic indicators of enterprises.
Another important task is energy efficiency. The need to reduce costs through saving energy and increasing the utilization of production capacities was emphasized.
It was pointed out that there are many untapped opportunities in the sector. Demand for products in the rapidly growing domestic market is increasing. The unstable conditions in the world market also pose new challenges.
Therefore, measures to structurally transform the sector, localize, and increase the added value were discussed.
Officials were tasked with developing a new program for advancing the chemical industry based on current demands and future economic forecasts. It was indicated that it is necessary to diversify the sector by mastering new directions and to pay special attention to the production of high added value products.