“Танзиландия” боғчасининг лицензияси бекор қилинди
Пойтахтдаги "Танзиландия" номли хусусий боғчада болалар калтаклангани айтилмоқда. Ота-оналар тарбиячилар фарзандларига қўпол муносабатда бўлаётганини билдириб, қонуний чора кўришни сўраган. Ҳозирда 3 нафар тарбиячи ишдан олинган.
14 февраль куни Мактабгача ва мактаб таълими вазирлиги ходимлари томонидан Тошкент шаҳри, Мирзо Улуғбек туманида жойлашган “YUKSALISH CONSTRUCTION” (“Танзиландия”) нодавлат мактабгача таълим ташкилотида ўрганиш ўтказилди. Бу ҳақда "darakchi.uz"га Тошкент шаҳар суди матбуот котиби хабар берди.
Натижада аниқланган қўпол камчиликлар асосида “YUKSALISH CONSTRUCTION” хусусий боғчасининг лицензиясини бекор қилиш бўйича Тошкент туманлараро иқтисодий судига ариза киритилди.
Жорий йилнинг 19 март куни суднинг ҳал қилув қарори билан “YUKSALISH CONSTRUCTION” хусусий боғчаси 2019 йил 27 декабрь кунидаги МТ-1104-сон лицензияси бекор қилинди.
Суднинг қароридан норози бўлиб, жавобгар “YUKSALISH CONSTRUCTION” хусусий боғчаси иқтисодий ишлар бўйича Тошкент шаҳар судига апелляция шикояти киритилди.
23 апрель куни соат 12:00 да Тошкент шаҳар судида судья Усманов Анвар Акрамович раислигида мазкур иш кўриб чиқилди. Суд ҳайъати томонидан жавобгар “YUKSALISH CONSTRUCTION” нинг апелляция шикояти қаноатлантиришни рад этди ва биринчи инстанция ҳал қилув қарорини ўз кучида қолдирди.

The license of the "Tanzilandia" kindergarten has been revoked.
It is reported that children have been beaten in a private kindergarten named "Tanzilandia" in the capital. Parents have reported that educators are treating their children harshly and have requested legal action. Currently, 3 educators have been fired.
On February 14, employees of the Ministry of Preschool and School Education conducted an examination at the non-governmental preschool institution "YUKSALISH CONSTRUCTION" ("Tanzilandia") located in Mirzo Ulugbek district, Tashkent city. The press secretary of the Tashkent city court reported this to "darakchi.uz".
Based on the severe shortcomings identified, an application was filed with the Tashkent Interdistrict Economic Court to revoke the license of the "YUKSALISH CONSTRUCTION" private kindergarten.
On March 19 of the current year, by the decisive verdict of the court, the license MT-1104 of the "YUKSALISH CONSTRUCTION" private kindergarten, dated December 27, 2019, was revoked.
Dissatisfied with the court's decision, the defendant "YUKSALISH CONSTRUCTION" private kindergarten filed an appeal with the Tashkent City Court for Economic Affairs.
On April 23 at 12:00, the case was reviewed under the chairmanship of Judge Usmanov Anvar Akramovich at the Tashkent City Court. The court panel rejected the defendant "YUKSALISH CONSTRUCTION"’s appeal and upheld the first-instance decisive verdict.