Тошкент вилоятида табиатга 4 миллиард сўмдан ортиқ зарар етказилди
Тошкент вилояти Юқори Чирчиқ туманида қум-шағал аралашмаси ноқонуний равишда юк машинага юклатилгани аниқланди. Бу ҳақда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати маълум қилди.
Қайд этилишича, Юқори Чирчиқ тумани Нурафшон МФЙ ҳудудидан оқиб ўтувчи Чирчиқ дарёсининг муҳофаза минтақасига яқин жойда қум-шағал аралашмаси давлат рақами ечиб олинган юклагич ёрдамида юк машиналарига ноқонуний равишда юклаб берилган.
“Транспорт воситаларини вақтинчалик сақлаб туриш учун туман ҳудудида жойлашган жарима майдончасига жойлаштириш вақтида ҳайдовчилар қонуний талабларга бўйсунмай, воқеа жойидан қочиб кетди”,— дейилади хабарда.
Ҳуқуқбузарлик оқибатида табиатга 4 миллиард 347 миллион 712 минг 454 сўм миқдорида зарар етказилган. Ҳолат бўйича тўпланган ҳужжатлар Тошкент вилояти Прокуратурасига юборилган.

In the Tashkent region, damage to nature amounted to more than 4 billion soums.
In the Yukorichirchik district of the Tashkent region, an illegal loading of a sand-gravel mixture into a truck was discovered. This was reported by the press service of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change.
It is noted that near the protected zone of the Chirchik River, which flows through the territory of the Nurafshon neighborhood of the Yukori Chirchik district, a sand-gravel mixture was illegally loaded into trucks using a loader with a license plate removed.
"During the placement of vehicles at the impound lot located in the district for temporary storage, the drivers disobeyed legal requirements and fled the scene," the report says.
As a result of the violation, damage to nature amounted to 4 billion 347 million 712 thousand 454 soums. The collected documents on the case have been sent to the Prosecutor's Office of Tashkent region.