Ўзбекистонда охирги 3 ойда қанча бензин ишлаб чиқарилди?
2025 йилнинг январь-март ойларида Ўзбекистонда 304,3 минг тонна автомобиль бензини ишлаб чиқарилган. Бу ҳақда Миллий статистика қўмитаси хабар берди.
Ушбу кўрсаткич ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 56,3 минг тонна кам. Негаки 2024 йилнинг дастлабки уч ойи мобайнида республикада 360,6 минг тонна бензин ишлаб чиқарилганди.
Шунингдек, мазкур йилнинг 3 ойи давомида мамлакатда 1,2 миллион тонна кўмир, 160,8 минг тонна нефть, 11,3 миллиард кубометр табиий газ, 296,6 минг тонна газ конденцати, 915 дона юк автомобиллари ҳамда 70 минг 20 дона автомобиль двигателлари сингари айрим турдаги саноат маҳсулотлари ишлаб чиқарилган.
Ўтган йилнинг мос даврида эса кўмир анча кам ишлаб чиқарилган (968,9 минг тонна). Нефть ишлаб чиқарилиши 179,1 минг тонна, газ конденцати 326,3 минг тоннага тенг бўлган.
Маълумот учун, 2024 йилнинг бутун 12 ойи давомида 1,3 миллион тонна бензин, 8,2 миллион тонна кўмир тайёрланган бўлса, ишлаб чиқарилган газ конденцати 1,2 миллион тонна ва нефть 713,4 минг тонна эди.

In the months of January-March 2025, Uzbekistan produced 304.3 thousand tons of automobile gasoline. The National Statistics Committee reported this.
Also, during the first 3 months of this year, the country produced 1.2 million tons of coal, 160.8 thousand tons of oil, 11.3 billion cubic meters of natural gas, 296.6 thousand tons of gas condensate, 915 freight vehicles, and as many as 70,020 vehicle engines among some types of industrial products.
In the corresponding period of the last year, much less coal was produced (968.9 thousand tons). Oil production was 179.1 thousand tons, and gas condensate equaled 326.3 thousand tons.
For your information, over the entire 12 months of 2024, 1.3 million tons of gasoline, 8.2 million tons of coal were prepared, while produced gas condensate was 1.2 million tons and oil was 713.4 thousand tons.