Путин хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун Россияда қолиш ёки мамлакатни тарк этиш бўйича берилган муддатни 2025 йил 10 сентябрга қадар узайтирди.
'Россияда мигрантларга бериладиган рухсат муддати узайтирилди'ning rasmi
Россия Президенти Владимир Путин хорижий фуқаролар ва фуқаролиги бўлмаган шахслар учун Россияда қолиш ёки мамлакатни тарк этиш бўйича берилган муддатни 2025 йил 10 сентябрга қадар узайтирди. Бу ҳақдаги Президент фармони Россия норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар порталида эълон қилинди.
Расмий тасдиқдан олдин огоҳлантириш берилганди
Бу қарор Қирғизистон Ташқи ишлар вазирлигининг аввалроқ берган баёноти билан мос тушди. Унда Қирғизистон элчиси Қувончбек Боконтаев ва Россия Президенти ҳузуридаги Минтақалараро ва хорижий мамлакатлар билан маданий алоқалар бошқармаси раҳбари Игор Маслов ўртасида ўтган учрашувда шундай узайтириш кутилаётгани маълум қилинганди.
Миграция сиёсати кучайгани сабабли чора кўрилган
Аввалги қарорга кўра, Россияда яшаб турган мигрантлар 2024 йил 30 апрелга қадар ўз мақомини қонунийлаштириши керак эди. Бу тартиб Россия ҳукумати томонидан баҳорда кучайтирилган миграция сиёсати доирасида жорий этилган эди.

The validity period of permits issued to migrants in Russia has been extended
Russian President Vladimir Putin extended the deadline for foreign citizens and stateless persons to remain in Russia or leave the country until September 10, 2025.
Image of 'The validity period of permits issued to migrants in Russia has been extended'
A warning was issued before official confirmation
This decision coincided with a previous statement by the Ministry of Foreign Affairs of Kyrgyzstan. It was announced that such an extension is expected during a meeting between the Ambassador of Kyrgyzstan, Quvonchbek Bokontayev, and the Head of the Department of Interregional and Cultural Relations with Foreign Countries under the President of Russia, Igor Maslov.
Measures taken due to the tightening of migration policy
As a reminder, according to the previous decree, migrants residing in Russia were required to legalize their status by April 30, 2024. This procedure was introduced by the Russian government in the spring as part of an intensified migration policy.