АҚШ вице-президенти Жей Ди Венс Украинадаги уруш юзасидан огоҳлантирувчи баёнот берди.
АҚШ витсе-президенти Жей Ди Венс Украинадаги уруш юзасидан огоҳлантирувчи баёнот берди. Унга кўра, агар можаро тўхтатилмаса, уруш йиллар давом этиши мумкин ва бу ҳолат “ядровий урушга” олиб келиш хавфига эга.
“Украиналиклар урушда ютмайди”
Венс америкалик подкастер Чарли Кирк билан суҳбатда шундай деди:
“Агар бу тўхтамаса, украиналиклар урушда ютмайди. ОАВда уруш яна йиллар давом этса, Россия қулайди деган умид бор, лекин бу ҳақиқий эмас.”
Демографик инқироз ва миллионлаб қурбонлар хавфи
Сиёсатчининг айтишича, уруш давом этса, Россия ва Украина жиддий демографик муаммоларга дуч келади. Энг оғири – яна миллионлаб инсонлар ҳалок бўлиши мумкин.
Музокаралар юзасидан эҳтиёткор оптимизм
Венс, Доналд Трампга яқин бўлган сиёсий арбоб сифатида, АҚШ маъмурияти урушни тўхтатишга интилаётганини таъкидлади. У ўзининг музокаралар борасидаги оптимизми ҳозир аввалгига қараганда кучайганини ҳам айтди.

The war in Ukraine could escalate into a nuclear conflict.
US Vice President Joe DiVence issued a warning statement regarding the war in Ukraine. According to him, if the conflict is not stopped, the war may last for years, and this situation risks leading to a "nuclear war."
"Ukrainians won't win the war"
In an interview with American podcaster Charlie Kirk, Vance said:
"If this doesn't stop, Ukrainians won't win the war. In the media, there is hope that if the war continues for many more years, Russia will collapse, but this is not true."
Demographic crisis and the risk of millions of deaths
According to the politician, if the war continues, Russia and Ukraine will face serious demographic problems. The worst thing is that millions more people could die.
Precautionary optimism regarding negotiations
As a political figure close to Donald Trump, Vance emphasized that the US administration is trying to stop the war. He also said that his optimism about negotiations is now stronger than before.